Öğretmen Diyarı

3.500 TL maaşla çoban olmanın 8 şartı

Mesleki Yeterlilik Kurumu, çobanlık mesleğinin mesleki standartlarını oluşturdu. çoban, " iş sağlığı ve güvenliği ile çevreye ilişkin önlemleri alarak; kışın ağıl/ahırda, yazın merada sürüsünün beslenmesini sağlayan, sağlığını koruyan, bakım işlemlerini yürüten, sürüyü yönlendiren ve mesleki gelişim faaliyetlerine katılan nitelikli kişi" olarak tanımlandı.

 

Çobanların soğukkanlı, sakin, sevecen olması, araziye uyum, iklimi takip edebilme, rüzgar ve nem hesabı yapabilme, hayvan çiftleştirme ve doğurtabilme ve aşı yapabilme hakkında bilgi ve beceriye sahip olmaları gerekecek. Çoban maaşları 500 ila 3 bin 500 TL arasında değişiyor.

 

AYSUN KAYACI'NIN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

 

Modellik ve oyunculuk yapan Aysun Kayacı 2008 yılında, bir televizyon programında "Ben vergi veriyorum niye vergisini vermeyen, çok özür dilerim herkes üstüme gelecek ama kalıp olarak söylüyorum, 'dağdaki çoban'la benim oyum eşit mesela. Niye? Hiç vergisini vermeyen biriyle niye benim oyum eşit. O benim kadar duyarlı benim kadar sorumluluk sahibi bir şekilde yaklaşıyor mu acaba" yorumunu yapmış ve bu sözleriyle uzun süre medyanın gündemine oturmuştu.

 

\"Habertürk\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol