Öğretmen Diyarı

3,5 milyon genç 40 bin kadro bekliyor

Memur adayları, hak ettikleri kadronun verilmesini talep ediyor. Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan 2014/2 tercih sürecinde 3,5 milyon adaya sadece 5 bin 67 kadronun verildiğini vurgulayan adaylarının en büyük isteği, adaletli bir dağılımın yapılması. 

 

Özellikle geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan, bütçenin yetersiz olduğu, bu nedenle de kamu personeli alımlarında kısıtlamaya gidileceği yönündeki açıklamaya dikkati çeken memur adayları, öğretmen ve sağlık personeline verilen kadroyu örnek göstererek, “55 bin öğretmen 22 bin sağlıkçı atamaya bütçe ayırabilen devletimiz, bizi neden kadro vermeye değer bulmuyor?” diye soruyor. 

 

Son zamanlarda birçok kurumun merkezi atama dışında mülakatlı alımlar yapmasının adalet ve liyakat anlayışına büyük darbe vurduğunu, yüksek puan alan adayların mülakatlardan elendiğini, düşük puan alan adayların ise yerleştiğini vurgulayan memur adayları, bu durumun hem sınava giren adayların hem de ailelerin vicdanını yaraladığını ifade ettiler. 

 

3,5 MİLYON ADAYA SADECE 5 BİN 67 KADRO


Adaylar, açıklamalarında şu ifadelere yer verdiler:


“Bizim amacımız KPSS ’ye girmiş 3,5 milyon memur adayının sesini duyurmak ve bu 3,5 milyon insana yapılan haksızlığı, adaletsizliği gündeme getirmektir. Bizler KPSS mağduru olarak sadece adalet ve merkezi atama istiyoruz. Son günlerde yapılan atamalara baktığımızda bunların çoğunlukla öğretmen ve sağlıkçı ataması olduğu aşikardır. Ülkemize tabii ki öğretmen, sağlık görevlileri de lazımdır, atanmalıdır. Fakat eğer ortada adil bir dağıtım olacaksa geri kalan meslek gruplarına da aynı hassasiyetle yaklaşılmalı ve bizlere de adaleti sağlayacak şekilde kadrolar açılmalıdır. Bize ait olan kadroların sadece sağlık görevlilerine ve öğretmen adaylarına ayrılması biz KPSS mağdurlarını bir kez daha mağdur etmiştir. Bizler artık hakkımız olanı istiyoruz. Sınava giren 3,5 milyonu aşkın kişi varken bizlere ayrılan kadro sayısı ise lisans, ön lisans ve ortaöğretim olmak üzere toplamda 5 bin 67’dir. Görüldüğü gibi bu sayı çok ama çok azdır. Bu yüzden biz KPSS mağdurları vicdanlara sesleniyoruz: Bir an evvel kadro sayılarının artırılmasını ve adaletli bir dağılım yapılmasını değerli devlet büyüklerimizden talep ediyoruz.

 

 

“NEDEN BU ÇİFTE STANDART?”


Açıklamada, adayların en çok üzerinde durduklarını konuların başında merkezi atama geliyor. Memur adayları, alımların mülakat sistemiyle değil, hakkaniyetli ve adil olan merkezi atama usulüyle yapılmasını istiyor.

 

PTT, Gümrük, KYK, KGM, DSİ gibi bazı kurumların merkezi alımdan çıktıklarını açıklayıp açıktan atamayla, yani mülakatla personel alması zaten dar olan tercih şansımızı daha da kısıtlıyor. Tüm bunlar iş umuduyla bekleyen gençleri bilinmeze sürüklüyor. Bu nedenle biz merkezi atamalarla alım yapan kurumların ve bu alım sayılarının artmasını bekliyoruz. Ancak bu şekilde gençler üzerindeki hakim umutsuzluğu kırabilirsiniz.

 

 

MAĞDUR SAYISI 10 MİLYONU AŞIYOR

Hem kadro azlığı hem de mülakatlı alımların neden olduğu mağduriyetten, ailelerle birlikte 10 milyonu aşan kişinin olumsuz etkilendiğini vurgulayan adaylar, açıklamalarını şu ifadelerle tamamladılar:

 

“3,5 milyon genç söz konusu ailelerini de düşündüğümüzde 10 milyonu aşan sayıdan bahsediyoruz. Herkesi etkiler bu durum. 3,5 milyon kişinin hepsini memur yapın demiyoruz; bu imkansız biliyoruz ama istediğimiz 40 bin kadro çok değildir. Bütçeyi sorun olarak gösterecek olursanız 300 bin öğretmen adayına 55 bin atamaya, sağlıkçılara 2015 yılı için açıklanan 22 bin kadroya izin veren bütçe, geri kalan 3 milyondan fazla adaya 5 bin 67 kadroyu mu uygun gördü? Bu ülkede sadece memur olacak eğitimci, sağlıkçı yok; artık bizi de görün. Biz de Sayın Başbakanımızdan Nisan ayında yapılacak yerleştirme dönemi için 40 bin kadro sözü bekliyoruz. 

 

TALEBİMİZ MERKEZİ ATAMA VE NİSAN’DA 40 BİN KADRO


Ülkemiz gençlere emanet diyorsunuz ve biz gençlerin de ülkemizi yöneten büyüklerimizden iki talebimiz var:

 

1- Adalet için merkezi atama.

2- Merkezi atamada 5 bin 67 değil 40 bin kadro istiyoruz.”

 

cumhuriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim