Öğretmen Diyarı

330 bin öğretmen atanmayı bekliyor

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü... Sayıları her geçen yıl artan atanamayan öğretmen sayısının 320 bin nüfuslu İzlanda’yı geçerek, 330 bine ulaştı. Öğretmenler bu sorunun çözülmesi için adımlar atılması gerektiğine ısrarla dikkat çekiyor. Her fırsatta eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor. Eğitim fakültelerinin her yıl mezun vermeye devam ettiği bu yığılmanın önüne geçilebilmesi için üniversitelere öğrenci alımının azaltılması, ücretli öğretmenliğe son verilmesi, emekliliği gelmiş eğitimcilerin ayrılması istendi. Yıllardan bu yana hayalini kurdukları göreve başlayacakları günü beklediklerini ifade eden atanamayan öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde içlerinin buruk olduğunu söyledi.

Atanamayan öğretmenler mesleklerini yapamamaktan, yakınırken, KPSS’de 80 puan alan arkadaşlarının bile görevlendirilmediğini, diğer branşlarda 60 puan alanların bile işe alındığını anlattı.
 
Tefeciye bile borçlu
Türk Eğitim-Sen, öğretmenlerin sorunlarını tespit amaçlı 23 bin 562 meslek mensubunun katıldığı bir anket düzenlendi. Ankete göre, öğretmenlerin 77.1’i can güvenliğinden endişe ettiğini belirtiyor. Kredi kartı olanların yüzde yüzde 49.9’u borcunu ödeyemediğini ifade ediyor. Yüzde 2.5’i tefeciye borçlanıyor, bunun yüzde 75.5’i borcunu zamanında ödeyemiyor. Yüzde 26.8’i ek iş yapıyor. Türkiye’de özellikle branş öğretmenleri konusunda ciddi sıkıntı bulunuyor. 2000’li yılların başında 60-70 bin olan ataması yapılmayan öğretmen sayısının 2013 yılı itibarıyla 350 bini bulduğu, son dönemlerde sınıf öğretmenlerinin, branş öğretmeni olarak görev yaptığı bu nedenle asıl görev yapması gereken branş öğretmenlerinin atanamadığı ifade edildi.

Atanamadı çorbacı oldu
Mersin’de katıldığı yarışmalarda derece elde eden ve Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Heykel Bölümü’nü birincilikle bitiren heykeltıraş Yasemin Arslantaş, görsel sanatlar dersi öğretmeni olarak atanamayınca, çorbacı dükkanı açtı. Üniversiteyi 2002 yılında bitiren heykeltıraş Yasemin Arslantaş, uzun süre iş bulamayınca sanatsal çalışmalarını yapabilmek için İnönü Mahallesi’nde küçük bir lokanta açtı. Arslantaş, şunları söyledi: “Resim öğretmeni olarak da atanamadım. Geçimini sağlamak ve yaptığım sanata maddi katkı sağlamak için çorbacı dükkanı açtım. Çok iyi bir eğitim aldım ama bu diploma benim hiçbir işime yaramadı.”

 

yenicaggazetesi.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim