Öğretmen Diyarı

3 TL'yi aştı!

Türkiye'deki siyasi ve ekonomik belirsizlik ve ABD'de istihdam verilerinin açıklanmasıyla dolar 3 TL'yi aştı. Dolar Türkiye piyasalarında ilk kez 3.00 TL'yi gördü ve 3.0010 TL'ye kadar çıkarak tarihi rekorunu kırdı. İşte yaşanan gelişmeler sonrası dolar kuru ve altın fiyatlarında son durum.. 
 

Dolar'ın alış fiyatı 2,9864, satış fiyatı ise 2,9873 oldu. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 108,24 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 721,00 lira oldu.

 

DOLARDA SON DURUM

 

Dolar bir kere daha Asya işlemlerinde rekora yaklaştı. Dolar/TL sabah erken saatlerde 2,9972 seviyesine yükseldi. Türk Lirası, Dolar karşısında yüzde 0,9 kayıpla düşüşünü 4. güne taşıdı.

 

Dolar, ABD'den gelen tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin ardından 20 Ağustos tarihindeki zirvesinin ardından ilk kez 3,00 TL'yi aştı. 3,3385 TL seviyesini gören Euro ise öğlen saatlerinde 3,3225 TL'den alıcı buluyor. Önceki kapanışta Dolar 2,9700 TL'den, Euro ise 3,3080 TL'den alıcı bulmuştu.

 

Sepet Kur 3,15 seviyesi üzerinde. Dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin enflasyon ve büyüme tahminlerini düşürdüklerinin açıkladığı toplantının ardından düşmeye başlayan Euro/Dolar paritesi ise 11,12 seviyesinde bulunuyor. Doların daha önceki rekoru yine Asya işlemlerinde ulaşılan 3,0031 TL olmuştu.

 

İstanbul serbest piyasada dolar 2,9870, avro 3,3240 liradan güne başladı.

 

Kapalıçarşı'da 2,9864 liradan alınan dolar 2,9873 liradan satılıyor. 3,3140 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 3,3180 lira olarak belirlendi. Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,9700 lira, avronun satış fiyatı ise 3,3080 lira olmuştu.

 

İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 12.00 itibarıyla şöyle:

 

İSTANBUL    ALIŞ    SATIŞ
 
ABD Doları    2,9864    2,9873
Avro    3,3140    3,3180
Sterlin    4,5300    4,5500
          
ANKARA         
ABD Doları    2,9640    2,9840
Avro    3,3030    3,3280
Sterlin    4,4910    4,5680
ÇEYREK ALTIN NE KADAR OLDU? - ALTIN FİYATLARI

 

Siyasi belirsizlik ve piyasalarda yaşanan dalgalanma hem dövizin hem de altında fırtınalar kopardı. Düşüş yaşayan altın fiyatları bu haftaya çalkantılı başladı. Altın Geçtiğimiz hafta altın son 4 yılın zirvesini görmüştü.

 

İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 107,75 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 720,00 lira oldu.

 

İstanbul Kapalıçarşı'da alınıp satılan altın türlerinin, önceki kapanış ve bugün açılış fiyatları (TL) şöyle:
BORSA İKİNCİ SEANSA YÜKSELİŞLE BAŞLADI

 

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, ikinci seansa, ilk seans kapanışına göre yüzde 0,12 yükselişle 73.409,13 puandan başladı.

 

BIST 100 endeksi, ilk seans kapanışına göre 85,48 puan artarken, dünkü kapanışa göre ise 595,00 puan ve yüzde 0,80 değer kaybetti.

 

Analistler, saat 15.30'da açıklanacak ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, BIST 100 endeksinin 73.400 seviyesinin altında kalması durumunda 72.500’ün destek olarak izleneceğini, olası yükselişlerde ise 75.000 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor.

 

PİYASALARDA SON DURUM

 

Yurt içinde, bugün ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde dolar/TL'nin diğer gelişen ülke para birimlerine paralel olarak yükselmesi, BIST 100 endeksinin yükselişini sınırladı. BIST 100 endeksi dün yüzde 0,47 artarak günü 74.004 puandan tamamladı. 

 

Analistler, bugün ABD tarım dışı istihdam verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ederek, küresel piyasalarda artan dolar talebi ile bugün 2,99'a kadar çıkan dolar/TL'nin seyrinin de izlenmesi gerektiğini kaydediyor. BIST 100 endeksinin 73.400 seviyesinin destek olarak öne çıktığını söyleyen analistler, 75.000 seviyesinin ise direnç konumunda olduğunu belirtiyor.
 
DOLAR TARİHİ REKORA YAKLAŞTI

 

Dolar ABD istihdam verilerinin ardından 3 TL'yi aşarak tarihi rekorunu kırdı. ABD'de tarım dışı istihdamın Ağustos ayında 173,000 artarak beklentilerin altında büyümesi Fed'in bu ay faiz artırması olasılığının azaldığına işaret ederken, işsizlik oranı yüzde 5.1 ile yedi buçuk yılın en düşük seviyelerine geriledi ve maaşlar artış kaydetti. Reuters anketine katılan uzmanlar tarım dışı istihdamın 220,000 artmasını bekliyorlardı.

 

TL'DEKİ DEĞER KAYBI SİYASİ BELİRSİZLİK NETLEŞİNCE ORTADAN KALKACAK

 

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Asya piyasalarında bu sabah satış baskısı hakim. Henüz TL'de likidite tam olarak oluşmadı, ancak bir yükseliş eğilimi olduğu kesin ve bunun önemli bir bölümü yurtdışı kaynaklı. Türkiye aslında Çin kaynaklı bir sorundan hem emtia tarafında yaşanan düşüş, hem de ticari ilişkilerin zayıf olması nedeniyle en az etkilenen ülke olabilir. 

 

Ancak siyasi belirsizlik ve bu belirsizliğin ekonomiye etkileri nedeniyle biz de sanki Çin'e bir emtia ihracatçısı gibi bu krizden etkileniyoruz" dedi. Bankacı, TL'deki değer kaybının küresel piyasalardan kaynaklanmayan kısmının ancak siyasi gelişmeler netleşince ortadan kalkabileceğini, bugün için küresel piyasalarda gün içinde satış baskısının devam etmesi halinde 3.0020 seviyesindeki tarihi zirvenin aşılmasının olasılıklar dahilinde olduğunu da belirtti.

 

TCMB VE ENFLASYON

 

Bir diğer taraftan ise yükselen enflasyon ve TL'deki değer kaybına TCMB'nin nasıl bir tepki vereceği piyasada yakından takip ediliyor. Enflasyonda beklentilerin üzerinde artış ve yıl sonu tahminlerinin yukarı revize edilmesi ile birlikte Merkez Bankası'nın hem TL'deki değer kaybını hem de enflasyondaki yükselişi sınırlamak için ihtiyacı olduğu öngörülen faiz artışlarını geciktirmesi durumunda önümüzdeki dönemde "çok daha sert" faiz artışlara ihtiyacı olabileceği endişesi TL'yi dün baskılayan unsurlardan biri olmuştu.

 

Citi dün yayımladığı "Enflasyon: En iyi geride kaldı" başlıklı raporda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8'den yüzde 8.5'e yükseltmiş ve TCMB'nin önümüzdeki dönemde bekle ve gör yaklaşımını koruyamayabileceğini belirtmişti. Raporda "Şuna inanıyoruz ki faiz artışını ertelemek ileride daha sert bir artış ihtiyacını gerekli kılabilir ki, bu acı deneyimi TCMB'nin alışılmışın dışında (para politikası) macerasında piyasalar en az iki kez yaşadı" görüşüne yer verilmişti.

 

Reuters'da Ağustos sonunda yer alan bir analizde de siyasi belirsizliğin sürmesi, erken seçim sonucunun mevcut siyasi tabloyu değiştirmeyebileceği endişelerinin yanı sıra artan güvenlik kaygılarıyla liranın dolar karşısında rekor düşük seviyeleri görmesi akıllara Ocak 2014'ü getirirken, faiz adımlarını ABD'ye endeksleyen Merkez Bankası Fed'i beklemeden sert faiz artırımına gitmek zorunda kalabileceğine dikkat çekilmişti.

 

SİYASET VE İÇ GÜVENLİK ENDİŞESİ

 

1 Kasım'da yenilenecek seçim öncesi siyasi gelişmeler piyasanın ana gündem maddesi olmayı sürdürüyor. İç ve dış güvenlik endişelerinin arttığı, ABD'nin 10 yıl aranın ardından er ya da geç faiz artışlarına hazırlandığı ve TCMB'nin faiz tarafında bir adım atmak için Fed'i bekleyeceğine işaret ettiği bir dönemde yaşanacak tekrar seçim süreci ise siyasi belirsizlik nedeniyle TL'yi baskılayan ana unsurlar olarak ön plana çıkıyor.

 

TL haftanın ilk iki işlem gününde gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha iyi bir performans göstermiş, analistler bu pozitif ayrışmaya neden olarak; Çin'in büyümesinin yavaşlayacağı endişelerinin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde sert satışlara neden olmasına karşılık Türkiye'nin doğrudan ticaret ilişkisinin az olmasını ve kısa süre önce bir ihtimal olmaktan çıkan AKP'nin tek başına iktidara gelme olasılığının Konda anketi ile birlikte yeniden gündeme gelmesini göstermişti.

 

Bir diğer taraftan ise Irak'ta 18 Türk vatandaşının kaçırılması güvenlik endişelerini artırarak kurdaki yükselişte bir başka etken olmuştu.

 

Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilde dün spot piyasada ortalama bileşik faiz yüzde 10.30, valörde son işlem yüzde 10.38 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot piyasada ortalama bileşik faiz yüzde 11.10 seviyesinde gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.11 oldu.
 
KÜRESEL PİYASALARDA SON DURUM


 

Buna karşılık ABD'de Ağustos ayına ait istihdam rakamları istatistiklerin hazırlanma yöntemindeki bazı sorunlardan dolayı sonraki aylarda keskin şekilde yukarı yönlü güncellenebiliyor. Ekonomistler hükümetin mevsimsel değişiklikleri veriye daha iyi yansıtabilmek için kullandığı modelin okulların başladığı dönemde en doğru rakamları göstermeyebileceğine dikkat çekiyorlar. Uzmanlar ayrıca işverenlerin tipik olarak Ağustos ayında işsizlik anketini cevaplama oranlarının düşük olmasından dolayı verilerin bulanıklaşabildiğini belirtti.

 

 SON BEŞ AYIN EN DÜŞÜK ARTIŞI

 

Saatlik kazançlardaki artış da yüzde 2.2 olarak gerçekleşerek bir yıl önceki seviyelerinin üzerine çıksa da ekonomistlerin "sağlıklı" olarak tanımladığı yüzde 3.5 oranının altında kaldı. Bazı analistler maaşlardaki artışın yavaş kalmasının nedeni olarak petrol sektöründeki maaşların düşmesini gösteriyor. ABD İmalat sektörü geçtiğimiz ay Ağustos'ta 2013'ten bu yana en çok istihdam kaybını yaşadı. Bu artış son beş ayın en düşük artışı olarak kayda geçti. Daha önce Temmuz ayı için 215,000 olarak açıklanan tarım dışı istihdam artışı 245,000'e revize edildi.
 
.piramithaber.com
Anahtar Kelimeler:
tl yi aştı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol