Öğretmen Diyarı

3 gün milli yas ilan edildi

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir. Yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir" denildi.

 

Ölümlerin karbonmonoksit zehirlenmesinden olduğunu belirten Bakan Yıldız gecenin ikinci açıklamasında şunları söyledi:

 

"Zaman aleyhimize ilerliyor, zaman ilerledikçe sıkıntımız ve ölü sayısı da artıyor. Şu ana kadar 201 işçi kardeşimizi kaybetmiş bulunuyoruz. Kendisi çıkan ve ilk müdahaleyle çıkarılan 363 kişi tahliye edilmiştir. Olay olduğu sırada 787 işçi kardeşimiz içeride çalışıyordu. Hala içeride olan çok sayıda işçi var. Toplam yaralı sayısı 80, bir işçinin durumu ağır. Herkes imtihan veriyor, sabaha kadar içerideki kardeşlerimizi de çıkarmak zorundayız. Bu arada sosyal medyada yapılan açıklamalarda infial yaratabilecek şeyler söylendiğini üzüntüyle duyuyoruz. Maden ocağının 1 yıllık olduğu ve kan arandığı şeklinde yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız.

 

Hepimizin canı gidiyor. Zaman ilerledikçe rakamın artmasından endişe duyuyoruz. Denetim ve teftişlerle ilgili bir şey söylemem mümkün değil. O bu gecenin gündemi değil. Bir enerji bakanı olarak en zor görevlerimden birini yapıyorum ve bunun daha da büyüyeceğinin sıkıntısını yaşıyorum. Sağlık Bakan Yardımcımız ekibinin başında, ambulans ve kurtarma ekibi sıkıntımız yok. Cenazelerin teşhisiyle ilgili bir sıkıntı yok. Çünkü içeride grizu patlaması olmadığı için işçi kardeşlerimiz karbonmonoksit zehirlenmesinden şehitlik mertebesine ulaştı."

 

80 YARALIDAN 20'Sİ KURTARMA ÇALIŞMALARINA GİDENLER

 

Enerji Bakanı yıldız, sabah saat 08.00 sıralarında yaptığı son açıklamada da 80 yaralıdan 20'sinin kurtarma çalışmalarına gidenler olduğunu, içeride yangının devam ettiğini ve umutların azaldığını söyledi.

 

ULUSAL YAS İLAN EDİLEBİLİR

 

Yıldız, öğle saatlerinde Başbakan'ın da Soma'ya geleceğini ve ulusal yas ilan edilebileceğini de sözlerine ekledi.

 

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim