Öğretmen Diyarı

3. Çocuk İçin AGİ Düzenlemesi (Resmi Gazete)

3. çocuğu olanlar için asgari geçim indirimi miktarını artıran düzenlemeyi içeren, 6645 sayılı torba kanun, 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. tıklayın.


23 NİSAN'DA YAYIMLANAN DÜZENLEME


MADDE 8- 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "ilk iki çocuk için %7,5" ibaresinden sonra gelmek üzere ", üçüncü çocuk için %10," ibaresi eklenmiştir.


MADDE 88- Bu Kanunun;

b) 8 inci maddesi, bu Kanunun yayımı tarihini izleyen ay başından itibaren, 

yürürlüğe girer.


DEĞİŞİKLİK YAPILAN 193 SAYILI KANUNUN 32. MADDESİNİN 2. FIKRASI


MADDE 32- ...Asgari geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için % 50'si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10'u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5'idir. Gelirin kısmi döneme ait olması halinde, ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle bu süreye isabet eden indirim tutarları esas alınır. Asgari geçim indirimi, bu fıkraya göre belirlenen tutar ile 103 üncü maddedeki gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine uygulanan oranın çarpılmasıyla bulunan tutarın, hesaplanan vergiden mahsup edilmesi suretiyle uygulanır. Mahsup edilecek kısmın fazla olması halinde iade yapılmaz.


DEĞERLENDİRME


Yasayla, sadece 3. çocuk için olan yüzde 5 oranı yüzde 10 yapılmaktadır. 3. çocuktan sonraki oran yine yüzde 5 olarak kalmaktadır. Dolaysıyla, 15 Mayıs 2015 tarihinde 3 veya daha fazla sayıda çocuğu alan bir memurun maaşında 9 liralık maaş artışı olacaktır


Bu düzenleme, hem özel sektör hem de kamudaki çalışanları kapsamaktadır. 

 

Kaynak: "www.memurlar.net"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim