Öğretmen Diyarı

25 Bin kişilik kadro açılacak

Küçükbaş hayvan sayısındaki düşüş nedeniyle tırmanan et fiyatları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. “3 bin TL maaşla çoban bulamıyoruz” diyen işverenlerin sesine kulak veren Bakanlık, besi yetiştiriciliğini özendirmekiçin çobanlara kadro yapma kararı aldı.

YÜKSEKOKUL MEZUNU…

YÖK ile işbirliğine giden Bakanlık, 2 yıllıkyüksekokul statüsünde okullar açarak sigortalı vekadrolu çobanlar yetiştirecek. ‘Sürü yöneticisi’ unvanıyla işletmelere atanacak olan çobanlarıneğitim sonrası alacakları maaşın bir kısmı da yine devlet tarafından karşılanacak.

YERLİ MELEZ IRK GELİYOR

Türkiye’nin 2013 itibarıyla 33 milyon koyun varlığı olduğunu, ancak bunun ihtiyacı karşılamakta yeterliolmadığını ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini özendirmek için 25 bin kadrolu çoban alacaklarını söyledi. İstanbul SanayiOdası’nın et, balık ve süt ürünlerinin sorunları ve çözüm önerilerini görüştüğü toplantıda konuşanMirmahmutoğulları, “Bakanlık olarak koyunculuğa da çok ciddi destek veriyoruz. Küçükbaş hayvan varlığımızı her yıl yüzde 10 artırmayı planlıyoruz” dedi. Kırmızı et üretimini artırmak için bugüne kadar küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine 7 milyar TL hibe desteği verdiklerini belirtenMirmahmutoğulları, şunları kaydetti: “13.9 milyonu bulan büyükbaş hayvan varlığını artırmak için coğrafyamıza uyumlu, kaliteli, yerlimelez ırk geliştireceğiz.”50

MİLYON HAYVAN BESLİYORUZ

74 milyonluk nüfus ve yıllık 34 milyon turistin et ihtiyacını karşılayan Türkiye kırmızı et sektörü, 2013 yılında 627 bin 948 ton et üretti. Bunun 546 bin 108 tonu sığır, 68 bin 285 tonu koyun, 13 bin 434 tonu keçi, 122 tonu ise mandadan elde edildi. Türkiye’nin hayvan varlığı 2012 yılında toplam 50 milyon 186 bin 583 adede ulaştı. Bu toplam rakamın 35 milyon 782 bin 519′u küçükbaş, 14 milyon 22 bin 347 adedi ise büyükbaş hayvanlardan oluşuyor.

 

kaynak:Sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim