Öğretmen Diyarı

234 PERSONEL ALIMI ONAYLANDI! ANCAK...

Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 234 sözleşmeli personel alımını onayladığının müjdesini vermişti. Ancak aylar geçmesine rağmen Bakanlık ne atama ilanı verdi ne de merkezi yerleştirme için kadro bildirdi. Söz konusu müjdeyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 234 Sanat tarihi ve Arkeoloji mezunu alınacaktı. Atama bekleyen adaylar, umutsuzca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı beklemektedir.

Bakanlık Arkeolog Dışında 60 Personel Alacak!

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2015-1 Merkezi memur yerleştirmesinde 60 personel alımı yapacak. Alınacak personel dağılımı şu şekildedir:

UNVANI

Atama Sayısı

Mühendis

18

Memur

9

Mimar

17

Kütüphaneci

15

Tekniker

1

TOPLAM

60

Arkeolog Adayları Tepkili!

“Atama bekleyen arkeologlar olarak söz konusu 234 kadronun atamaya açılmasını yıllardır bekliyoruz. Maliye Bakanlığı atama vizesini verdiğini duyurunca Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri büyük bir gururla bu müjdeyi basın-yayın kanallarıyla kamuoyuyla paylaştılar. Ancak aradan 2 ay geçmesine rağmen alım ilanına çıkmadılar veya bilinçli olarak ilana çıkmıyorlar. Telefonla sürekli aradığımızda 1 hafta içinde ilana çıkacaklarını söylemelerine rağmen atama ilanı verilmemektedir. Sürecin uzamasından rahatsızız, adaletsiz bir yöntem olan mülakatın alt yapısı mı hazırlanıyor diye kuşku ve kaygılarımız vardır. Görüştüğümüz yetkililer rahat olun, KPSS puan üstünlüğüne göre atamalar yapılacak diyor. Ancak bizler süreç uzadığı için korkuyoruz. Son görüşmemizde de Bakanımız Ömer ÇELİK’in imzasının eksik olduğu, imzalarsa ilana çıkacaklarını ifade ettiler. Bizler atama bekleyen arkeologlar olarak artık hayatlarımızı ve hayallerimizi ertelemekten yorulduk. Bir an evvel Sayın Bakanın bu kadroları imzalamasını talep ediyoruz.”

Özetle; 2015 Bütçesine göre Bakanlığa 150 ilave atama izni verilmişti. 2015-1 Haziran atamasında 60 kadroya alım yapılacak. Bahsedilen 234 sözleşmeli kadroyla ilgili;

1)Sayın Bakanın söz konusu 234 kadroyu bir an önce onaylaması ve Bakanlığın alım ilanına çıkması faydalı olacaktır.

2)Arkeolog ve Sanat Tarihi mezunlarına diğer Bakanlıklar kadro açmamaktadır. 234 kadro adaylara çok görülmemelidir. Bir an önce atamaları yapılmalıdır.

 

3)234 kadroya KPSS puan üstünlüğüne göre atamalar yapılmalıdır. Sözlü sınavla uğraşılmamalıdır.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim