Öğretmen Diyarı

2016/2 KPSS yerleştirmelerinden itibaren mesleki yeterlilik belgesi şartı

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda 2016/2 KPSS merkezi yerleştirmelerinden itibaren DPB’nın belirttiği kadroyu tercih edecek adaylar için Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı getirdi. İşte detaylar.
Devlet Personel Başkanlığı (DPB) 2016/2 KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde belirttiği çözümleyici kadrosunu tercih edecek adaylar için duyuru yaparak dikkat etmesi gereken konulara açıklık getirdi. 2016/2 KPSS yerleştirmelerinden itibaren MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı getirildi. Mesleki Yeterlilik Belgesi nereden ve nasıl alınacak? İşte detaylar.

2016/2 KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinden itibaren çözümleyici kadrolarına yapılan yerleştirmelerde çözümleyici kadroları için tercih yapacak adayların öğrenim koşuluna ek olarak DPB’nın duyurusunda belirttiği özel şartlara ek olarak, yer alan diğer koşulları da taşımaları gerekmektedir denildi.

Mesleki yeterlilik belgesi şartı!

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) yaptığı açıklamada ayrıca Kamu kurumlarına yapılan yerleştirme işlemlerinde kaliteyi artırmak ve iş-beceri uyumunu sağlamak üzere Devlet Personel Başkanlığı’nın ve Mesleki Yeterlilik Kurumu işbirliği ile bazı unvanlarda “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” istenmesine karar verildiği belirtildi.

Çözümleyici kadrosu için yer alan özel şartlar bölümünde ne değişti?

2016/2 KPSS yerleştirmelerinden itibaren 7311-Bakınız Başvurma Özel Şartları Bölümü Çözümleyici başlıklı özel koşulu şu şekilde değiştirildiği belirtildi. Çözümleyici kadro veya pozisyonlarını tercih edecek adayların eğitim durumları itibariyle gerekli koşullar şunlardır,

Mühendislik fakültelerinin bilgisayar, yazılım, elektrik, elektrik-elektronik, elektronik ve haberleşme,  kontrol ve otomasyon bölümleri ile Fakültelerin fizik, fizik mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği, matematik ve istatistik bölümleri veya bilgisayar ile ilgili bölümlerinin en az birinden mezun olmaları gerektiği belirtildi.

İngilizce bilmeleri ve bu kadro veya pozisyonda “Özel Koşullar” tablosunda yer alan kod veya kodların bulunması halinde bu kod ve kodlar karşılığında yer alan şartlara da sahip olmaları gerekmektedir denildi.

Fakültelerin fizik, fizik mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği, matematik ve istatistik bölümleri veya bilgisayar ile ilgili bölümlerinden mezun olanların çözümleyici kadro/pozisyonlarına atanabilmeleri için yukarıdaki şartlara ek olarak, bilgisayar programlama konusunda ders almaları ve “Ağ Teknolojileri Elemanı (Seviye 5)” MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları zorunludur.”

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) 2016/2 KPSS merkezi yerleştirme işlemleri de dahil olmak üzere bu yerleştirmelerinden itibaren yapılacak merkezi yerleştirme işlemlerinde çözümleyici kadrosunu tercih edecek fizik, fizik mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği ve matematik ve istatistik bölümlerinden mezun adaylar ile mühendislik fakültesi dışındaki fakültelerin bilgisayar ile ilgili bölümlerinden mezun olan adayların “Ağ Teknolojileri Elemanı (Seviye 5)” MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları zorunludur.

Adayların bu belgeyi nereden, nasıl, ne kadar sürede alınabileceği gibi konularda Mesleki Yeterlilik Kurumu ile iletişime geçilmesi ve ayrıca 2016/2 KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinden önce bu belgeye sahip olunması gerektiği belirtildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu "mesleki yeterlilik belgesi" için TIKLAYINIZ.

Ağ Teknolojileri Elemanı (Seviye 5) için TIKLAYINIZ.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Kimlik Kartı örneği için TIKLAYINIZ.

Kaynak: Haber Kaynağı

 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim