Öğretmen Diyarı

2015’ten beklentiler

Bir önceki yazımızda emekliler ve çalışanlar için 2014 yılını değerlendirdik. Bu yazıda da 2015 yılından beklentilere yer verelim. İşte çalışan ve emeklinin 2015’ten beklentileri…

• 2000 yılından sonra emekli olan SSK ve Bağ-Kurlular intibak düzenlemesi bekliyor.

• Çalışmaya devam ettiği halde aylığı düşen 8 milyon kişi yeni bir düzenleme bekliyor.

• Başta Karayolları Genel Müdürlüğü olmak üzere binlerce taşeron işçisi kadroya geçmek için dava açmış ve davalarını kazanmışlardı. Fakat iki yıldan fazla süredir mahkeme kararları uygulama bekliyor.

• Sigorta başlangıcından önce doğum yapmış bayanlar da doğum borçlanması hakkı istiyor.

• İş sağlığı ve güvenliğinde en zayıf halka olan denetim konusunda yapısal adımlar atılması gerekiyor.

• Son yılların en kötü toplu sözleşmesinin mağduru olan memur ve memur emeklileri, enflasyon karşısındaki kayıplarının telafisini bekliyor.

• Staj sigortası ile çalışma hayatına başlamış yaklaşık 500 bin kişi, bu başlangıcın emeklilikte dikkate alınmasını istiyor.

• İktisadi idari bilimler mezunu yaklaşık 400 bin genç, kamuda kendileri için uygun pozisyon açılmasını bekliyor.

• Yeni bir ‘atanamayan’ grubu olan iş ve meslek danışmanları, kontenjan talep ediyor.

• Vergi indirim belgesi eziyeti sebebiyle emekli olamayan 2008/Ekim öncesi sigorta girişli engelliler, bu eziyetin kaldırılmasını talep ediyor.

• Kamu çalışanları, parti-sendika kayırması olmadan sadece liyakatle görev almak ve yükselmek istiyor.

Umarız 2015 yılı tüm bu sorunların çözüldüğü bir yıl olur.

Staj başlangıcı geçerli olur mu?

Soru: İlk sigorta girişim 1999 yılında meslek lisesinde okurken yapıldı. 2004 yılında da normal çalışmaya başladım. İki çocuğum var, 2009 ve 2014 doğumlu. Ben doğum borçlanması yaparsam sigorta başlangıcım 1999 olarak kabul edilir mi?

Cevap: Staj sigortasından sonra yapılan doğumlar borçlanılabiliyor. Fakat borçlanmanız halinde sigorta giriş tarihiniz staj başlangıcına gitmiyor. Borçlanmayla prim gününüz artar fakat sigorta girişiniz yine 2004 yılı olarak kabul edilecektir.

Babamın kesilen aylığı için ne yapabiliriz?

Soru: Babam 1955 doğumlu. DSİ’de devlet memuru iken, görevinden ayrılıp SSK'dan emekli oldu. SSK emeklisi iken, yine memur olarak göreve başladı. Çalıştığı kurum babama herhangi bir bilgi vermemiş oysa babamın emekli aylığının kesilmesi gerekiyormuş. Bir süre sonra babamın emekli aylığı kesildiği gibi geriye dönük olarak da borç çıkarıldı. Bu konuda bir itiraz hakkımız var mıdır? Yapılan işlem doğru mudur?

Cevap: Emekliler emekli olduktan sonra kamu kurumlarında çalışmaları halinde emekli aylıkları kesilir. Sadece çalıştıkları kurumdan aylık alabilirler. Yani SGK tarafından yapılan işlem doğrudur. Çıkarılan borcu ödemek dışında herhangi bir alternatifiniz bulunmuyor.

Sadettin ORHAN

\"Bugün\"

Anahtar Kelimeler:
2015’ten Beklentiler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim