Bu haber kez okundu.

2014 Yerel Seçimler sonuçları (İl il, ilçe ilçe seçim sonuçları)

AK Parti, 30 büyükşehrin 21'inde birinci parti olmayı başardı.

Sahillerde ise CHP ağırlığını korudu.

İşte İl il, ilçe ilçe seçim sonuçları...

Türkiye'nin mega kenti İstanbul ve İzmir sürpriz yapmadı. İstanbul'da

AK Parti Kadir Topbaş'la, İzmir'de CHP Aziz Kocaoğlu'yla açık ara ipi göğüsledi.

Ankara'da ise yarış nefes nefeseydi.  
İZMİR: AK Parti'nin ulaştırma eski bakanı Binali Yıldırım'ı aday gösterdiği İ

zmir'de seçim yarışını bir kez daha CHP kazandı. Mevcut Başkan Aziz

Kocaoğlu, %50'yle ipi göğüsleyen isim oldu. AK Parti ise %35'te kaldı.

Önceki seçimde İzmir'in tüm ilçelerini kazanan CHP, AK Parti'ye Kemalpaşa,

Kınık ve Menderes MHP'ye ise Aliağa ve Kiraz'ı kaptırdı. 
AYDIN: Aydın'da mevcut CHP'li başkan Özlem Çerçioğlu, rakiplerini bir kez

daha geride bıkarak %46 oyla seçimi kazandı. En yakın rakibi AK Partili aday

Mustafa Savaş olurken, MHP'li vekil Ali Uzunırmak ise seçim yarışında geride kaldı.
BALIKESİR: AK Parti, MHP'de olan Balıkesir'de seçim yarışını kazandı. Balıkesir

Milletvekili Ahmet Edip Uğur, %39'la en yakın rakibi MHP'li adayı 8 puan farkla geride

bıraktı. CHP'nin DYP kökenli adayı Sami Sözat ise başarılı olamadı.
BURSA: AK Parti'nin kalelerinden olan Bursa'da yine mevcut başkan Recep

Altepe seçimi kazandı. Bu ilde, CHP'nin 'sağ görüşlü aday' taktiği tutmadı.

CHP'nin DYP kökenli adayı Necati Şahin AK Parti ile arasındaki farkı kapatamadı.
DENİZLİ: Bu ilde de mevcut Başkan Osman Zolan seçimi rahatlıkla kazandı.

En yakın rakibi olan CHP'li aday Kazım Arslan seçimi kaybeden isim oldu.
DİYARBAKIR: BDP eş Genel Başkanı Gültan Kışanak rakiplerini açık ara

geçerek seçimi kazanan isim oldu. %53 alan Kışanak'ın, en yakın rakibi

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensraioğlu oylarını artırarak

%35'e taşısa da beklenen sonuca ulaşamadı.
ERZURUM: Anketlerde Erzurum'da yarışın MHP ile AK Parti arasında

bıçak sırtı olduğu belirtiliyordu. Ancak tahminler tutmadı. AK Parti

Erzurum'da %60 oy alarak MHP'yi ikiye katladı. 
ESKİŞEHİR: Üç dönemdir Eskişehir'in değişmeyen belediye başkanı

Yılmaz Büyükerşen bu seçimlerde de yeniden belediye başkanı seçildi.

Büyükerşen en yakın rakibi AK Partili aday Harun Karacan'ı %44'e

%39 gibi bir farkla geçerek ipi göğüsleyen isim oldu.
GAZİANTEP: AK Parti'nin eski bakan Fatma Şahin'i aday gösterdiği

Gaziantep en rahat kazandığı illerden biri oldu. Şahin %54 oy alırken

en yakın rakibi %21'de kaldı. 
KAYSERİ: Mevcut Başkan Mehmet Özhaseki ile AK Parti bir kez

daha Kayseri'de belediye başkanlığını kazandı. Özhaseki %57 gibi

net bir sonuca ulaşırken MHP %27, CHP ise DYP kökenli adayı

Osman Çilsal'la %9 oy alabildi. 
MUĞLA: Muğla'da sonuç değişmedi. CHP'li mevcut belediye başkanı

yeniden seçildi.
ORDU: CHP'nin iddialı olduğu yerlerden biri olan Ordu'da seçim yarışını

%52'ye %34 gibi büyük bir farkla AK Parti kazandı. AK Parti'nin adayı

milletvekili Enver Yılmaz belediye başkanı oldu.
ŞANLIURFA: AK Parti, eski vali Celalettin Güvenç'i aday gösterdiği

Şanlıurfa'da seçimi rahatlıkla kazandı. Diyarbakır eski belediye başkanı

Osman Baydemir %25, AK Parti %63 oy aldı.
TEKİRDAĞ: Bu ilde beklendiği gibi CHP'li aday Kadir Albayrak ipi

göğüsleyen isim oldu.
AK Parti,  Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, Malatya, Trabzon, Sakarya ve

Samsun gibi illerde oy patlaması yaptı. AK Parti bu illerde belediye

başkanlıklarını açık ara ile kazandı.

 

 \"\"

ŞAHİN İPİ GÖĞÜSLEDİ 
AK Parti'nin eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'i

aday gösterdiği Gaziantep yarışı en rahat kazandığı illerden biri oldu.

 \"\"

İZMİR'DE GEÇİT VERMEDİ
AK Parti'nin ulaştırma eski bakanı Binali Yıldırım'ı aday gösterdiği İzmir'de

seçim yarışını bir kez daha CHP kazandı. Mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu ipi göğüsleyen isim oldu.

 \"\"

ESKİ VALİ, BAYDEMİR'E BIRAKMADI
AK Parti, eski vali Celalettin Güvenç'i aday gösterdiği Şanlıurfa'da seçimi

rahatlıkla kazandı. Güvenç, BDP'nin adayı Osman Baydemir'e fark attı. 

 \"\"

AK PARTİ 'KALE'SİNİ KORUDU
Bursa'da yine mevcut başkan Recep Altepe seçimi kazandı. Bu ilde, CHP'nin 'sağ görüşlü aday' taktiği tutmadı,

DYP kökenli Necati Şahin AK Parti ile farkı kapatamadı.

 \"\"


ESKİŞEHİR DEĞİŞMEDİ
Üç dönemdir Eskişehir'in değişmeyen belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen

bu seçimlerde de yarışı kazandı. Büyükerşen, AK Partili Harun Karacan'ı

geçerek ipi göğüsleyen isim oldu.
 

 \"\"


BALIKESİR'DE MHP KAYBETTİ
AK Parti, MHP'de olan Balıkesir'i kazandı. Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur en yakın rakibi MHP'li adayı geride bıraktı. 

 \"\"

DİYARBAKIR ŞAŞIRTMADI
Diyarbakır'da BDP'li Gültan Kışanak rakiplerini açık ara geçerek seçimi kazanan isim oldu. %53 alan Kışanak'ın, en yakın rakibi AK Parti'li Galip Ensarioğlu oldu. 

NEFES NEFESE...
Bu iller gitti geldi
Başkent Ankara'da yarış, AK Partili belediye başkanı Melih Gökçek ile CHP'nin MHP kökenli adayı Mansur Yavaş arasında geçti. Oy sayımı devam ederken, Yavaş basının karşısına çıktı ve seçimi kazandığını duyurdu. Ardından Melih Gökçek kameraların önüne geçti. Kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti %45, CHP ise %41 oy aldı. 

ADANA: Kıyasıya bir yarışın yaşandığı illerden biri Adana oldu. MHP ile AK Parti arasında geçen yarışta uzun süre belediye başkanlığını kimin kazandığı belli olmadı. Zaman zaman MHP'nin, zaman zaman da AK Parti'nin öne geçtiği yarışın galibi gecenin ilerleyen saatlerine kadar belli olmadı.
ANTALYA: Menderes Türel'in, 2009'da CHP'ye kaptırdığı Antalya'da kıyasıya bir yarış yaşandı. Seçim CHP'li Mustafa Akaydın ile Türel arasında sürekli el değiştirdi.  
HATAY: AK Parti'nin adayı Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin ile CHP'nin AK Parti'den transfer ettiği mevcut belediye başkanı Lütfü Savaş arasında kıran kırana bir yarış yaşandı. Kesin olmayan son verilere göre ipi AK Parti göğüsledi. 
MANİSA: MHP'li Cengiz Ergün ile AK Partili Hüseyin Tanrıverdi arasındaki yarış uzun süre birbirine yakın oranlarda geçti. Ancak sandıklar açıldıkça, MHP'nin adayı öne geçti. 
MARDİN: Yarış bağımsız milletvekili Ahmet Türk ile AK Parti arasında geçti. Mehmet Vejdi Kahraman yüzde 38 ile  Türk'ü geçti.
MERSİN: AK Parti, CHP ve MHP arasında kıyasıya bir yarış yaşandı. Her üç parti de birbirine yakın oy oranları ile yarıştı. Ancak, ilerleyen saatlerde MHP öne geçti.
KASTAMONU: Belediyenin MHP'de olduğu kentte, son ana kadar kimin kazandığı belli olmadı. Açılmayan 9 sandık kaldığında, oy oranları AK Parti 45.56, MHP'nin ise 45.1 olarak yansıdı.
KARS: AK Parti, MHP ve CHP arasında kıyasıya bir yarışın yaşandığı Kars'ta ise ipi göğüsleyen taraf MHP oldu. 
 

 \"\"


İl il, ilçe ilçe seçim sonuçları

ADANA BÜYÜKŞEHİR: Hüseyin Sözlü (MHP)
Ceyhan: Mehmet Ali Arzu AK Parti, Çukurova: Soner Çetin CHP, Karataş: Boğaçhan Ünal CHP, Pozantı: Mustafa Çay MHP, Saimbeyli: Mustafa Şahin Gökçe MHP, Sarıçam: Bilal Uludağ MHP, Tufanbeyli: Remzi Ergü AK Parti, Yüreğir: Mahmut Çelikcan AK Parti
ADIYAMAN:  Fehmi Hüsrev Kutlu (AK Parti) 
Besni: İbrahim Öztürk SP, Çelikhan: Mustafa Bulut AK Parti, Gölbaşı: Yusuf Özdemir AK Parti, Kahta: Abdurrahman Toprak AK Parti, Samsat: Yusuf Fırat AK Parti, Sincik: Mehmet Buz AK Parti, Tut: Cemal Avcı CHP
AFYON: Burhanettin Çoban (AK Parti)  
Başmakçı: Ayhan Gönüllü MHP, Bolvadin: Fatih Kayacan AK Parti, Çay: Hüseyin Çağrı MHP,  Dazkırı: İsmail Taylan CHP, Hocalar: Ali Arslan AK Parti, İhsaniye: Şaban Çabuk MHP, İscehisar: Mustafa Çibik AK Parti, Sandıklı: Mustafa Çöl AK Parti, Sinanpaşa: Murat Karakoyun AK Parti, Sultandağı: Osman Acar CHP, Şuhut: Recep Bozkurt AK Parti
AĞRI: Hasan Arslan (AK Parti) 
Diyadin: Hazal Aras BDP, Doğubeyazıt: Murat Rohat Özbay BDP, Tatlıçay: İsmail Taşdemir AK Parti
AKSARAY: Haluk Şahin Yazgı (AK Parti)
Ağaçören: Tuncay Atak AK Parti, Eskil: Niyazi Alçay AK Parti, Gülağaç: Faruk Teymen AK Parti
AMASYA: Cafer Özdemir (AK Parti)
Göynücek: Kemal Şahin AK Parti, Gümüşhacıköy: Zehra Özyol CHP, Hamamözü: Bahattin Destebaş SP, Suluova: Fatih Üçok AK Parti, Taşova: Bayram Öztürk AK Parti
ANKARA BÜYÜKŞEHİR: Melih Gökçek (AK Parti) 
Aykurt: Gültekin Ayantaş AK Parti, Altındağ:Veysel Tiryaki AK Parti, Ayaş: Bülent Taşan AK Parti, Bala:  İbrahim Gürbüz AK Parti, Beypazarı: Tuncer Kaplan AK Parti, Çamlıdere: Hazım Caner Can AK Parti, Çankaya: Alper Taşdelen CHP, Çubuk: Tuncay Acehan AK Parti, Elmadağ: Gazi Şahin AK Parti, Etimasgut:  Enver Demirel MHP, Evren: Abdulkadir Demirci AK Parti, Gölbaşı: Fatih Duruay AK Parti, Güdül: Havva Yıldırım AK Parti, Kalecik: Filiz Ulusoy AK Parti, Kazan: Lokman Ertürk AK Parti, Keçiören: Mustafa Ak AK Parti, Kızılcahamam:  Muhittin Güney AK Parti, Mamak: Mesut Akgül AK Parti, Nallıhan: Mehmet Mete AK Parti, Polatlı: Mürsel Yıldızkaya MHP, Pursaklar: Selçuk Çetin AK Parti, Sincan: Mustafa Tuna, Şereflikoçhisar: Ferda Polat AK Parti,
ANTALYA BÜYÜKŞEHİR:  Menderes Türel (AK Parti)
Akseki: İsmet Uysal AK Parti, Aksu: Halil Şahin AK Parti, Elmalı: Ümit Öztekin AK Parti, Finike: Kaan Osman Sarıoğlu MHP, İbradı: Serkan Küçükkuru CHP, Kepez: Hakan Tütüncü AK Parti, Konyaaltı: Muhittin Böcek CHP, Kumluca: Hüsamettin Çetinkaya AK Parti, Manavgat: Şükrü Sözen CHP, Muratpaşa: Ümit Uysal CHP, Serik:  Ramazan Çalık AK Parti
ARDAHAN: Faruk Köksoy (AK Parti) 
Çıldır: Nurettin Aygün CHP, Damal: Ergin Önal CHP, Göle: Akın İsmailoğlu AK Parti, Hanak: Ayhan Büyükkaya CHP, Posof: Cahit Ulgar AK Parti
ARTVİN: Mehmet Kocapete (AK Parti)
Ardanuç: Yıldırım Demir CHP, Arhavi: Coşkun Hekimoğlu AK Parti, Borçka: Aslan Atan AK Parti, Murgul: Hasan Çavuş AK Parti, Şavşat: Ahmet Sinan Öztürk AK Parti, Yusufeli: Eyüp Aytekin AK Parti
AYDIN BÜYÜKŞEHİR: Özlem Çerçioğlu (CHP)
Çine: Enver Salih Dinçer CHP, Efeler: Mesut Özakcan CHP, Germencik: Kasım Çalışkan HDP, İncirliova: Gürşat Kale MHP, Karacasu: Mustafa Büyükyapıcı CHP, Karpuzlu: Tuğrul Ozan MHP, Koçarlı: Abdullah Arıcı AK Parti, Köşk: Rıfat Kadri Kılınç AK Parti, Kuşadası: Özer Kayalı CHP, Kuyucak: Metin Ertürk AK Parti, Nazilli: Haluk Alıcık MHP, Söke: Süleyman Toyran CHP, Sultanhisar: Ertegün Ünal AK Parti, Yenipazar: Ebubekir Karakaş MHP
BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR: A. Edip Uğur (AK Parti)
Altıeylül: Zekai Kafaoğlu AK Parti, Ayvalık: Rahmi Gencer CHP, Balya: Osman Kılıç MHP, Bandırma: Dursun Mirza CHP, Bigadiç: İsmail Avcu AK Parti, Burhaniye: Firket Akova CHP, Dursunbey: Ramazan Bahçavan AK Parti, Edremit: Kamil Saka CHP, Erdek: Hüseyin Aysan AK Parti, Gönen: Hüseyin Yakar AK Parti, Havran: Emin Ersoy AK Parti, İvrindi: Recai Baytar AK Parti, Karesi: Yücel Yılmaz AK Parti, Kesput: İsmail Cankul AK Parti, Manyas: Hasan Kahraman AK Parti, Marmara: Süleyman Aksoy AK Parti, Savaştepe:  Turhan Şimşek AK Parti, Sındırgı: Ekrem Yavaş AK Parti, Susurluk:  Hüseyin Hızlıoğlu AK Parti.
BARTIN: Cemil Akın (MHP)
Amasra: Mehmet Emin Timur CHP, Kurucaşile: Mehmet Zihni Sayın AK Parti,?Ulus:?Hasan?Hüseyin Uzun AK Parti
BATMAN: Sabri Özdemir (BDP)
Beşiri: Mustafa Öztürt BDP, Gercüş: A. Kerim Kaya BDP, Hasankeyf: A Vahap Kusen AK Parti, Kozluk: M. Veysi Işık AK Parti, Sason: Muzaffer Arslan AK Parti
BAYBURT: Mete Memiş (AK Parti)
Aydıntepe: Haşim Şentürk MHP, Demirözü: Selami Ersen AK Parti
BİLECİK: Selim Yağcı (AK Parti) 
Bozüyük: Fatih Bakıcı AK Parti, İnhisar: Ayhan Ödübek MHP, Osmaneli: Münür Şahin AK Parti, Pazaryeri: Muzaffer Yalçın AK Parti, Söğüt: Halil Aydoğdu MHP,
BİNGÖL: Yücel Barakazi (AK Parti)
Adaklı: Zeki Işık AK Parti, Genç: Mehmet Hadi Topraktan AK Parti, Kiğı: Yılmaz Gündüz CHP, Solhan: Abdulhakim Yıldız AK Parti,
BİTLİS: Hüseyin Olan (BDP)
Adilcevaz: Necati Gürsoy AK Parti, Ahlat: Abdulalim Mümtaz Çoban AK Parti, Güroymak: Mehmet Emin Özkan BDP, Hizan:  İhsan Uğur BDP, Mutki:  Özcan Birlik BDP, Tatvan: Fettah Aksoy AK Parti
BOLU: Alaaddin Yılmaz (AK Parti)
Dörtdivan: Hasan Uzunoğlu AK Parti, Gerede: Mustafa Allar AK Parti, Göynük: Kemal Kazan AK Parti, Kıbrıscık: Doğan Dağ CHP, Mengen: Turhan Bulut CHP, Seben: Süleyman Özbağ AK Parti, Yeniçağa: Recayi Çağlar AK Parti
BURDUR: A. Orkun Ercengiz (CHP)
Altınyayla: Ahmet Serttaş AK Parti, Bucak: Süleyman Mutlu AK Parti, Çeltikçi: Rıza Yanar AK Parti, Gölhisar: Ramazan Canural AK Parti, Kemer: Durmuş Erdem AK Parti,
BURSA BÜYÜKŞEHİR: Recep Altepe (AK Parti) 
Büyükorhan: Hasan Taş AK Parti Gemlik: Refik Yılmaz AK Parti Gürsü: Cüneyt Yıldız AK Parti Harmancık: Mustafa Çetinkaya AK Parti İnegöl: Alinur Aktaş AK Parti İznik: Osman Sargın AK Parti Karacabey: Ali Özkan AK Parti Keles: Mehmet Teke AK Parti Kestel: Yener Acar AK Parti Mudanya: Hayri Türkyılmaz CHP Mustafakemalpaşa: Sadi Kurtulan AK Parti Nilüfer: Mustafa Bozbey CHP Orhaneli: İrfan Tatlıoğlu AK Parti Orhangazi: Neşet Çağlayan AK Parti Osmangazi: Mustafa Dündar AK Parti Yenişehir: Süleyman Çelik AK Parti Yıldırım: İsmail hakkı Edebali AK Parti
ÇANAKKALE: Ülgür Gökhan (CHP)
Ayvacık: Mehmet Ünal Şahin AK Parti Bayramiç: Sadettin Arslan AK Parti Biga: İsmail Işık CHP Bozcaada: Hakan Can Yılmaz CHP Çan: Abdurrahman Kuzu AK Parti Eceabat: Adem Ejder MHP Ezine: Haluk Babaoğlu AK Parti Gelibolu: Münir Mustafa Özacar CHP Gökçeada: Ünal Çetin MHP Lapseki: Eyüp Yılmaz AK Parti Yenice: Veysel Acar AK Parti
ÇANKIRI: İrfan Dinç (AK Parti)
Atkaracalar: Rifat Altuntop AK Parti Bayramören: Halil Muratoğlu MHP Çerkeş:  Hasan Sopacı AK Parti Eldivan: Nusrettin Gökçer MHP Ilgaz: Arif Çayır MHP Kızılırmak: Bayar Soysal AK Parti Korgun:  Halil Öz AK Parti Kurşunlu: Şakir Kaymak AK Parti Orta:  Bayram Yavuz Onay AK Parti Şabanözü: Mustafa Karakaya MHP Yapraklı: Ali Hasekioğlu AK Parti
ÇORUM: Muzaffer Külcü (AK Parti)
Alaca: Muhammet Esat Eyvaz AK Parti Bayat: Ekrem Ünlü AK Parti Boğazkale: Osman Tangazoğlu AK Parti Dodurga: MUstafa Aydın DP İskilip: Recep Çatma AK Parti Kargı: Zeki Şen AK Parti Mecitözü: Yaşar Kabakçı AK Parti  Ortaköy: Taner İsbir AK Parti Osmancık: Hamza Karataş AK Parti Sungurlu: Abdulkadir Şahiner MHP Uğurludağ: Remzi Torun MHP
DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR: Osman Zolan (AK Parti)
Acıpayam:  Hulusi Şevkan AK Parti Babadağ: Salim Demirezen AK Parti Baklan: Yusuf Gülsever AK Parti Bekilli: Mustafa Başkafa CHP Beyağaç:  Mustafa Akçay AK Parti Bozkurt:  Birsen Çelik CHP Buldan: Ahmet Kırık AK Parti Çal:  Fethi Akcan MHP Çameli: Cengiz Arslan AK Parti Çardak: Mahmut Öztürk AK Parti Çivril:  Gürcan Güven AK Parti Güney:  Halil Ayhan AK Parti Honaz: Turgut Devecioğlu AK Parti Kale: Erkan Hayla AK Parti Merkezefendi: Muhammet Subaşıoğlu AK Parti Pamukkale: Hüseyin Gürlesin AK Parti Sarayköy: Ahmet Necati Özbaş AK Parti Serinhisar: Mehmet Kobaş AK Parti Tavas: Turhan Veli Akyol AK Parti
DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR: Gültan Kışanak (BDP)
Bağlar:  Birsen Kaya Akat BDP Bismil: Cemile Eminoğlu BDP Çermik: Mehmet Akdağ AK Parti Çınar: Ahmet Cengiz BDP Çüngüş: Zübeyir Arslanca AK Parti Dicle: Abdulsamed Bilgin BDP Eğil: Mehmet Karakaş AK Parti Ergani: Ramazan Kartalmiş BDP Hani:  Abdurrahman Zorlu BDP Hazro:  Güler Özavcı Doğu BDP Kayapınar: Mehmet Ali Aydın BDP Kocaköy: Affüllah Kar BDP Kulp:Abdullah Özgen AK Parti Lice:  Rezan Zuğurli BDP Silvan: Yüksel BodakçiBDP Sur: Seyid Narin BDP Yenişehir:  Selim Kurbanoğlu BDP
DÜZCE: Mehmet Keleş (AK Parti)
Akçakoca: Cüneyt Yemenici AK Parti, Cumayeri:  Recep Tuna AK Parti, Çilimli: Muhsin Yavuz AK Parti, Gölyaka  Bekir Akbulut AK Parti, Gümüşova: Ahmet Azap AK Parti, Kaynaşlı:  Erol Bayraktar AK Parti, Yığılca: Muzaffer Yiğit AK Parti
EDİRNE: Recep Gürkan (CHP)
Enez: Abdullah Bostancı AK Parti, Havsa: Oğuz Tekin CHP, İpsala:  Mehmet Kerman AK Parti Keşan: Mehmet Özcan CHP, Lalapaşa: Bülent Şahinbaş MHP, Meriç: Nihat Yörük AK Parti, Süloğlu: Mehmet Ormankıran CHP, Uzunköprü: Enis İşbilen CHP,
ELAZIĞ: Mücahit Yanılmaz (AK Parti)
Ağın: Yılmaz Serttaş MHP, Arıcak:  Münür Yıldız BBP, Baskil: İhsan Akmurat AK Parti,  Karakoçan: Burhan Kocaman BDP, Keban:Fethiye Atlı AK Parti, Kovancılar: Hacı Akpınar AK Parti, Maden: Orhan Yavuz AK Parti Palu:Said Dağoğlu AK Parti Sivrice:Turgay Gündoğan SP
ERZİNCAN: Cemalettin Başsoy (AK Parti)
Çayırlı:Atınç Bahadır AK Parti İliç:Muhlis Doğan MHP Kemah:Mahmut Cantekin AK Parti Kemaliye:Mustafa Haznedar AK Parti Otlukbeli: Vahdet Ercan AK Parti Refahiye: Cevdet Çınar MHP Tercan:Mehmet Yılmaz MHP Üzümlü: Ahmet Sazlı AK Parti
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR: Mehmet Sekmen (AK Parti) 
Aşkale: Enver Başaran AK Parti, Aziziye: Muhammed Cevdet Orhan AK Parti, Çat: Melik Yaşar AK Parti, Hınıs: Hasan Basri Fırat BDP, Horosan:  Abdulhatem Bastem AK Parti İspir:  Osman Çakır AK Parti Karaçoban:  İrfan Sarı BDP Karayazı: Sait Karabakan BDP Köprüköy: Osman Belli AK Parti Narman: Yücel Ahmet İşleyen AK Parti Oltu: İbrahim Ziyrek AK Parti Olur:  Rüstem Polat AK Parti Palandöken: Orhan Bulutlar AK Parti Pasinler:  Ünsal Sertoğlu AK Parti Pazaryolu:Recep Kaplan AK Parti  Şenkaya: Görbil Özcan AK Parti Tekman: Müfit Bingöl AK Parti Tortum: Hasan Çakmak AK Parti Uzundere: Halis Özsoy AK Parti, Yakutiye: Ali Korkut AK Parti
ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR: Yılmaz Büyükerşen (CHP) 
Alpu: Rafet Demirtaş AK Parti Beylikova: Özkan Alp AK Parti Çifteler: Metin Özen AK Parti Günyüzü:  Mehmet Remzi Arayit AK Parti Han: Erdal Şanlı CHP İnönü:  Kadir Bozkurt AK Parti Mahmudiye:  Ayşe Güney AK Parti Mihalgazi: Zeynep Akgün AK Parti Mihalıççık: İsmail Uysal AK Parti Odunpazarı: Kazım Kurt CHP Sarıcakaya: Faruk Güler AK Parti Seyitgazi: Hasan Kalın AK Parti Sivrihisar: Hamit Yüzügüllü AK Parti Tepebaşı: Ahmet Ataç CHP
GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR: Fatma Şahin (AK Parti) 
Araban:  Mehmet Özdemir AK Parti İslahiye: Kemal Vural AK Parti Karkamış: Mehmet Seydi Yılmaz MHP Nizip: Hacı Fevzi Akdoğan AK Parti Nurdağı: Hacı Coşkun MHP Oğuzeli: Mehmet Sait Kılıç MHP Şahinbey: Mehmet Tahmazoğlu AK Parti Şehitkamil: Rıdvan Fadıloğlu AK Parti Yavuzeli: Mustafa Kemal Sakaroğlu AK Parti
GİRESUN: Kerim Aksu (CHP)
Alucra: Asım Kaymakçı AK Parti Bulancak: Recep Yakar AK Parti Çamoluk: Savaş Akarçeşme AK Parti Çanakçı: Tuncay Kasım AK Parti Dereli: Kazım Zeki Şenlikoğlu AK Parti Doğankent:  Haşim Birol Tekin MHP Espiye: Mustafa Karadere AK Parti Eynesil:  Coşkun Somuncuoğlu AK Parti Görele: Tolga Erener AK Parti Güce: Aytekin Geçgel AK Parti Keşap: Mehmet Emür AK Parti Piraziz: Hayri Özdemir AK Parti Şebinkarahisar: Şahin Yılancı AK Parti Tirebolu: Abdullah Karapıçak AK Parti Yağlıdere:  Abdurrahman Kırhasanoğlu AK Parti
GÜMÜŞHANE: Ercan Çimen (AK Parti)
Kelkit:  Ünal Yılmaz AK Parti Köse:  Şerif Aygün AK Parti Kürtün:Ahmet Kanat AK Parti Şiran: Ömer Yeniçeri MHP Torul: Hayri Bostan MHP
HAKKARİ: Dilek Hatipoğlu (BDP)
Çukurca: Servet Tunç BDP Şemdinli:  Fikri Algül AK Parti Yüksekova: Ruken Yetişkin BDP
HATAY BÜYÜKŞEHİR: Lütfi Savaş (CHP) 
Altınözü:Rifat Sarı AK Parti Antakya: İsmail Kimyeci AK Parti Arsuz: Nazım Çulha CHP Belen:  Adnan Vurucu AK Parti Defne: İbrahim Yaman CHP Dörtyol: Yaşar Toksoy MHP Erzin: Kasım Şimşek AK Parti Hassa: Abdurrahman Demirel AK Parti İskenderun:  Yusuf Hamit Civelek CHP Kırıkhan: Ayhan Yavuz AK Parti Payas:Bekir Altan AK Parti Reyhanlı: Hüseyin Şanverdi?AK?Parti Samandağ:  Mithat Nehir CHP Yayladağı: Mehmet Kalkan AK Parti
IĞDIR: Gündüz Güneş (MHP) 
Karakoyunlu: Kurban Kaya CHP
ISPARTA: Yusuf Ziya Günaydın (MHP)
Aksu: Ali Kaya CHP Atabey: Tevfik Atasoy AK Parti Eğirdir: Ömer Şengöl DP Gelendost: Mehmet Sezgin AK Parti Gönen: Hüseyin Kaya CHP Keçiborlu: Yusuf Murat Parlak AK Parti Sinirkent: Erol Civelekoğlu MHP Sütçüler:  Mustafa Üstün AK Parti Şarkikaraağaç:  İsa Çarkacı BBP Uluborlu: Mehmet Ünverdi AK Parti Yalvaç: Halil Hilmi Tütüncü MHP Yenişarbademli: Mustafa Erdem CHP
İZMİR BÜYÜKŞEHİR: Aziz Kocaoğlu (CHP) 
Aliağa:  Serkan Acar MHP Balçova: Mehmet Ali Çalkaya CHP Bayındır:  Mehmet Kertiş AK Parti  Bayraklı: Hasan Karabağ CHP Bergama: Mehmet Gönenç CHP Beydağ:  Vasfi Şentürk CHP Bornova: Olgun Atilla CHP Buca:  Levent Priştina CHP Çeşme: Muhittin Dalgıç CHP Çiğli: Hasan Arslan CHP Dikili: Mustafa Tosun CHP Foça: Gökhan Demirağ CHP Gaziemir: Halil Ibrahim Şenol CHP Güzelbahçe: Mustafa İnce CHP Karabağlar: Muhittin Selvitopu CHP Karaburun: Ahmet Çakır CHP Karşıyaka:  Hüseyin Mutlu Akpınar CHP Kemalpaşa:  Arif Uğurlu AK Parti Kiraz: Saliha Şengül MHP Konak: Sema Pekdaş CHP Menderes: Bülent Soylu AK Parti Menemen: Tahir Şahin CHP Narlıdere: Abdül Batur CHP Ödemiş: Bekir Keskin CHP Seferihisar:  Tunç Soyer CHP Selçuk: Hüseyin Vefa Ülgür CHP Tire: Tayfur Çiçek CHP Torbalı: Adnan Yaşar Görmez AK Parti Urla:Sibel Uyar CHP
K.MARAŞ BÜYÜKŞEHİR: Mehmet F. Erkoç (AK Parti)
Afşin: Mehmet Fatih Güven AK Parti Andırın: Ali Çatalbaş MHP Cağlayancerit: Ahmet Nazım Engizek MHP Dulkadiroğlu:  Necati Okay AK Parti Ekinözü: Fatih Vicdan CHP Elbistan: Durmuş Küçük AK Parti Göksun:  Hüseyin Coşkun Aydın AK Parti Nurhak: Onikişubat: Hanefi Mahçiçek AK Parti Pazarcık: Yakup Hamdi Bozdağ AK Parti Türkoğlu: Osman Okumuş AK Parti
KARABÜK: Rafet Vergili (MHP)
Eflani:  İbrahim Ertuğrul AK Parti Eskipazar: Dursun Baş AK Parti Ovacık: Mustafa Dursun MHP Safranbolu:  Necdet Aksoy AK Parti Yenice: Zeki Çaylı AK Parti
KARAMAN: Ertuğrul Çalışkan (AK Parti)
Ayrancı:  Yüksel Büyükkarcı MHP Başyayla: Şerafettin Bulgurcu AK Parti Ermenek: Uğur Sözkesen AK Parti Kazımkarabekir: Ali Ihsan Alanlı AK Parti Sarıveliler: Halil Kulak AK Parti
KARS: Murtaza Karaçanta (MHP) 
Akyaka:  Muhammed Toptaş CHP Arpaçay: Erçetin Altay AK Parti Digor: Ekrem Bingül BDP Sarıkamış: Göksal Toksoy AK Parti Selim: Coşkun Altun AK Parti Susuz: Ali Yeğin CHP
KASTAMONU: Tahsin Babaş (AK Parti)
Abana: Rıdvan Oyar AK Parti Ağlı:  Şahin Çolak MHP Araç: Mustafa Ayanoğlu AK Parti Azdavay:  Osman Nuri Civelek AK Parti Bozkurt: Bozkurt Ekeş MHP Cide: Nejdet Demir AK Parti Çatalzeytin: Ahmet Demir MHP Daday:  Hasan Fehmi Taş CHP Devrekani: Mümtaz Aliustaoğlu Bağımsız Doğanyurt: Ahmet Kaya AK Parti Hanönü: Serkan Uçar AK Parti İhsangazi: Zühtü Danacı AK Parti İnebolu:  Engin Uzuner MHP Küre: Kamil Aydınlı MHP Seydiler: Mehmet Şahin AK Parti Şenpazar: Cem Çınar AK Parti Taşköprü:  Hüseyin Arslan AK Parti Tosya:  Kazım Şahin AK Parti
KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR: Mehmet Özhaseki (AK Parti) 
Akkışla:  Ali Ergül AK Parti Bünyan: Şinasi Gülcüoğlu AK Parti Develi:  Mehmet Cabbar AK Parti Felahiye: Vural Coşkun AK Parti Hacılar: Doğan Ekici AK Parti İncesu: Zekeriya Karayol AK Parti Kocasinan: Mustafa Çelik AK Parti Melikgazi: Memduh Büyükkılıç AK Parti Özvatan: Nasip Aksoy AK Parti Pınarbaşı: Dursun Ataş MHP Sarıoğlan: Ali Osman Yıldız MHP Talas:  Mustafa Palancıoğlu AK Parti Tomarza: Fahrettin Işık AK Parti Yahyalı: Esat Öztürk AK Parti Yeşilhisar: Abdulkadir Akdeniz AK Parti
KIRIKKALE: Mehmet Saygılı (AK?Parti)
Bahşılı: İbrahim Uyar (AK Parti), Balışeyh: Ali Dedeoğlu (AK Parti), Çelebi: Süleyman Uluyol (AK Parti), Delice: Turgut Özdem (SP), Karakeçili: Hüseyin Özçelik (AK Parti), Keskin: Dede Yıldırım (BBP), Sulakyurt: İsmail Bildik (MHP), Yahşihan: Ahmet Sungur (AK Parti)
KIRKLARELİ: M. Siyan Kesimoğlu (CHP)
Babaeski: Abdullah Hacı (CHP), Demirköy: Muhlis Yavuz (MHP), Kofçaz: Mehmet Balcı (CHP), Lüleburgaz: Emin Halebak (CHP), Pehlivanköy: Hüseyin Açıkel (AK Parti), Pınarhisar: Mustafa Cingöz (CHP), Vize: Sedat Balkı (MHP)
KIRŞEHİR: Yaşar Bahçeci (AK Parti)
Akçakent: Yılmaz Kılıç (AK Parti), Akpınar: Mustafa Karahan (AK Parti), Boztepe: Ramazan Aydın (AK Parti), Çiçekdağı: Hasan Hakanoğlu (AK Parti), Kaman:?Erhan?Talu (MHP), Mucur: Ali Şahin (MHP)
KİLİS: Hasan Kara (AK Parti)
Elbeyli: Süleyman Şimşek (AK Parti), Musabeyli: Ayhan Yılmaz (AK Parti), Polateli: Hakkı Çelik (AK Parti)
KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR: İ. Karaosmanoğlu (AK Parti)
Başiskele: Hüseyin Ayaz (AK Parti), Çayırova: Şevki Demirci (AK Parti), Darıca: Şükrü Karabacak (AK Parti), Derince: Ali Haydar Bulut (AK Parti), Dilovası: Ali Toltar (AK Parti), Gebze: Adnan Köşker (AK Parti), Gölcük: Mehmet Ellibeş (AK Parti), İzmit: Nevzat Doğan (AK Parti), Kandıra: Ünal Köken (AK Parti), Karamürsel: İsmail Yıldırım (AK Parti), Kartepe: Hüseyin Üzülmez (AK Parti), Körfez: İsmail Baran (AK Parti)
KONYA BÜYÜKŞEHİR: Tahir Akyürek (AK Parti) 
Ahırlı: İsa Akgül (AK Parti), Akören: Ekrem Tulukçu (MHP), Akşehir: Salih Akkaya (AK Parti), Altınekin: Muharrem Dere (AK Parti), Beyşehir: Murat Özaltun (AK Parti), Bozkır: İbrahim Gün (AK Parti), Cihanbeyli: Mehmet Kale (AK Parti), Çeltik: Mehmet Ekizoğlu (AK Parti), Çumra: Mehmet Oğuz (AK Parti), Derbent: Hamdi Acar (AK Parti), Derebucak: Ahmet Kısa (AK Parti), Doğanhisar: Ömer Kayhan (AK Parti), Emirgazi: (MHP), Ereğli: Özkan Özgüven (AK Parti), Güneysınır: Ahmet Demir (SP), Hadim: Ahmet Hamdioğlu (AK Parti), Halkapınar: Fahri Vardar (SP), Hüyük: Mehmet Şahin (AK Parti), Ilgın: H.İbrahim Oral (AK Parti), Kadınhanı: M.Nuri Ödük (AK Parti), Karapınar: Mehmet Yaka (AK Parti), Kulu: Ahmet Yıldız (AK Parti), Sarayönü: Fatma Toru (AK Parti), Seydişehir: Mehmet Tutal (AK Parti), Taşkent: Osman Arı (AK Parti), Tuzlukçu: Nurettin Akbuğa (CHP), Yalıhüyük: Hasan Koçer (AK Parti), Yunak: Abdullah Emre Demirhan (AK Parti)
KÜTAHYA: Kamil Saraçoğlu (AK Parti)
Altıntaş: Ferit Karabulut (AK Parti), Aslanapa: Asaf Akar (AK Parti), Çavdarhisar: Halil Başer (AK Parti), Domaniç: Sahvet Ertürk (MHP),  Dumlupınar: Niyazi Tezcan (MHP), Emet: Mustafa Koca (AK Parti), Gediz: M.Ali Saraoğlu (AK Parti), Hisarcık: Fatih Çalışkan (AK Parti), Pazarlar: Cavit Erdoğan (MHP), Simav: Süleyman Özkan (AK Parti), Şaphane: Rasim Daşhan (CHP), Tavşanlı: Mustafa Güler (AK Parti)
MALATYA BÜYÜKŞEHİR: Ahmet Çakır (AK Parti) 
Akçadağ: Ali Kazgan (AK Parti), Arapgir: Haluk Cömertoğlu (AK Parti), Arguvan: Mehmet Kızıldaş (CHP), Battalgazi: Selahattin Gürkan (AK Parti), Darende: Süleyman Eser (AK Parti), Doğanşehir: Vahap Küçük (AK Parti), Doğanyol: Recep Güzelbey (AK Parti), Hekimhan: Aliseydi Millioğulları (CHP), Kale: Cemal?Akdemir (AK Parti), Kuluncak: Mehmet Boyraz (AK Parti), Pütürge: Mehmet?Polat (AK Parti), Yazıhan: Nevzat Öztürk (AK Parti), Yeşilyurt: H.Uğur Polat (AK Parti)
MANİSA: Cengiz Ergün (MHP)
Ahmetli: Ahmet Alhan (AK Parti), Akhisar: Salih Hızlı (AK Parti), Alaşehir: Adnan Özdişçi (AK Parti), Demirci: Selami Selçuk (AK Parti), Gölmarmara: Kamil Öz (AK Parti), Gördes: Muhammet Akyol (AK Parti), Kırkağaç: Y.İsmail Gedüz (AK Parti), Köprübaşı: Zafer Mergen (AK Parti), Kula: Hüseyin Tosun (MHP), Salihli: Zeki Kayda (MHP), Sarıgöl: Necati Selçuk (MHP), Saruhanlı: Hüseyin Yaralı (AK Parti), Selendi: Nurullah Savaş (MHP), Soma: Hasan Ergene (AK Parti), Turgutlu: Serhat Orhan (AK Parti), Yunusemre: Mehmet Çerçi (AK Parti)
MARDİN: M. V. Karaman (AK Parti)
Artuklu: Serdal Yay (AK Parti), Dargeçit: Zeynep Sipcik (BDP), Derik: Sabahat Çetinkaya (BDP), Kızıltepe: İsmail Ası (BDP), Mazıdağı: Necla Yıldırım (BDP), Midyat: Şehmus Nasıroğlu (AK Parti), Nusaybin: Sara Kaya (BDP), Savur: Nezir Yıldız (AK Parti), Yeşilli: Hayrettin Demir (AK Parti)
MERSİN BÜYÜKŞEHİR:  Burhanettin Kocamaz (MHP)
Akdeniz: Necdet Tamamoğulları (CHP), Anamur: Mehmet Türe (MHP), Aydıncık: Ferat Aktan (AK Parti), Bozyazı: Mehmet Ballı (MHP), Çamlıyayla: İslam Sarı (AK Parti), Erdemli: Mükerrem Tollu (MHP), Gülnar: Ahmet Günel (MHP), Mezitli: Neşet Tarhan (CHP), Mut: Nebi Yılmaz (MHP), Silifke: Mustafa Turgut (CHP), Tarsus: Haluk Bozdoğan (CHP), Toroslar: Hamit Tuna (MHP), Yenişehir: İbrahim Genç (CHP)
MUĞLA: Osman Gürün (CHP)
Bodrum: Mehmet Kocadon (CHP), Dalaman: Süleyman Camuzcuoğlu (AK Parti), Datça: M.Şener Tokcan (CHP), Fethiye: Behçet Saatcı (DP), Kavaklıdere: Mehmet Demir (AK Parti), Köyceğiz: Salih Erbay (CHP), Marmaris: M.Ali Acar (CHP), Menteşe: Bahattin Gümüş (CHP), Milas: Muhammet Tokat (CHP), Ortaca: Hasan Karaçelik (CHP), Ula: Ümit Karaaslan (CHP), Yatağan: Mustafa Toksöz (AK Parti)
MUŞ: Feyat Asya (AK Parti)
Bulanık: Resul Bülüt (AK Parti), Hasköy: Mürsel Özen (AK Parti), Korkut: Haşim Arık (AK Parti), Malazgirt: Halis Coşkun (BDP), Varto: Sabite Ekinci (BDP)
NEVŞEHİR: Hasan Ünver (AK Parti) 
Acıgöl: Ercan Ertaş (AK Parti), Avanos: İsmet İnce (CHP), Derinkuyu: Ahmet Balcı (MHP), Gülşehir: Vahdi Arısoy (MHP), Hacıbektaş: A.Rıza Selmanpakoğlu (CHP), Kozaklı: Celalettin Güven (MHP), Ürgüp: Fahri Yıldız (AK Parti)
NİĞDE: Faruk Akdoğan (AK Parti)
Altunhisar: Erdal Sarı (AK Parti), Bor: Sıtkı Erat (AK Parti), Çamardı: Yavuz Soylu (AK Parti), Çiftlik: Bayram Taş (AK Parti), Ulukışla: Osman Duru (CHP)
ORDU: Enver Yılmaz (AK Parti)
Akkuş: İsa Demirci (AK Parti), Altınordu: Engin Tekintaş (AK Parti), Aybastı: İzzet Gündoğar (AK Parti), Çamaş: Alaaddin Giden (AK Parti), Çatalpınar: Ahmet Türe (AK Parti), Çaybaşı: İsmet Yanık (AK?Parti),?Fatsa:?Hüseyin?Anlayan?(AK Parti),?Gölköy:?A.Kemal Mert (AK Parti), Gülyalı: Talip Şen?(AK?Parti), Gürgentepe: Yener Yalçınkaya (AK Parti), İkizce: Bahri Söğüt (AK Parti), Kabadüz: Yener Kaya (AK Parti)
OSMANİYE: Kadir Kara (MHP)
Bahçe: İbrahim Baz (AK Parti), Düziçi: Ökkeş Namlı (AK Parti), Hasanbeyli: Kadirli: Ömer Tarhan (MHP), Sumbas: M.Nuri Nuhoğlu (MHP), Toprakkale: Ahmet Cavit (AK Parti)
RİZE: Reşat Kasap (AK Parti)
Ardeşen: Hakan Gültekin (AK Parti), Çamlıhemşin: İ.Lütfü Melek (BĞMZ) Çayeli: Atilla Esmen (AK Parti), Derepazarı: Yakup Samangül (AK Parti), Fındıklı: Adnan Özbalaban (AK Parti), Güneysu: Halil Turan (AK Parti), Hemşin: H.Kazım Bekar (AK Parti), İkizdere: Hasan Kösoğlu (AK Parti), İyidere: Ahmet Mete (AK Parti), Kalkandere: Kenan Yıldırım (SP), Pazar: Ahmet Basa (AK Parti)
SAKARYA BÜYÜKŞEHİR: Zeki Toçoğlu (AK Parti)
Adapazarı: Süleyman Dişli (AK Parti), Akyazı: Hasan Akcan (AK Parti), Arifiye: İsmail Karakullukçu (AK Parti), Erenler: Cavit Öztürk (AK Parti), Ferizli: Ahmet Soğuk (AK Parti), Geyve: Murat Kaya (AK Parti), Hendek: Ali İnci (AK Parti), Karapürçek: Orhan Yıldırım (AK Parti), Sapanca: Aydın Yılmazer (AK Parti), Serdivan: Yusuf Alemdar (AK Parti), Söğütlü: Hüseyin Genç (AK Parti), Karasu: Mehmet İspiroğlu (AK Parti), Kaynarca: Zeynur Özel (AK Parti), Kocaali: Ahmet Acar (AK?Parti),?Pamukova:?Cevat Keser (AK Parti), Taraklı: Tacettin Özkaraman (AK Parti)
SAMSUN BÜYÜKŞEHİR: Y. Ziya Yılmaz (AK Parti) 
Alaçam: Hadi Uyar (AK Parti), Asarcık: Şerif Kılağuz (MHP), Atakum: İshak Taşçı (AK Parti), Ayvacık: Mustafa Belur (AK Parti), Bafra: Bahri Şahin (AK Parti), Canik: Osman Genç (AK Parti), Çarşamba: Hüseyin Dündar (AK Parti), Havza: Murat İkiz (AK Parti), İlkadım: Erdoğan Tok (AK Parti), Kavak: İbrahim Sarıcağolu (AK Parti), Ladik: Selim Özbalcı (AK Parti), Ondokuzmayıs: Osman Topaloğlu (AK Parti), Salıpazarı: Halil  Akgül (AK Parti), Tekkeköy: Hasan Togar (AK Parti), Terme: Şenol Kul (AK Parti), Vezirköprü: İ.Sadık Edis (AK Parti), Yakakent: Hüseyin Kıyma (AK Parti)
SİİRT: Tuncer Bakırhan (BDP)
Aydınlar: M.Mesut Memduhoğlu (AK Parti), Baykan: Ali Aydın (BDP), Eruh: Hüseyin Kılıç (BDP), Kurtalan: Nevzat Karatay (AK Parti), Pervari: Teyyar Özcan (AK Parti), Şirvan: Necat Cellek (AK Parti)
SİNOP: Baki Ergül (CHP)
Ayancık: Ayhan Ergün (AK Parti), Boyabat: Şefik Çakıcı (AK Parti), Dikmen: Murat Akça (AK Parti), Durağan: Ahmet Kılıçaslan (AK Parti), Erfelek: Muzaffer Şimşek (CHP), Gerze: Osman Belovacıklı (CHP), Saraydüzü: Hasan Peker (AK Parti), Türkeli: H.Dilek Özcan (MHP)
SİVAS: Sami Aydın (AK Parti)
Akıncılar: Hasan Şen (AK Parti), Altınyayla: Necmettin Mermer (AK Parti), Divriği: Hakan Gök (CHP), Doğanşar: N.Oktay Karaman (AK Parti), Gemerek: (BBP), Gölova: İbrahim Yenidünya (AK Parti), Gürün: Nami Çiftçi (MHP), Hafik: Selahattin Çuhadaroğlu (SP), İmranlı: Pehlül İşleyen (MHP), Kangal: Mehmet Öztürk (AK Parti), Koyulhisar: Osman Epsileli (MHP), Suşehri: Fazlı Yüksel (AK Parti), Şarkışla: A.Turgay Oğuz (AK Parti), Ulaş: Hüseyin Gülkanat (CHP), Yıldızeli: Yılmaz Navruz (MHP), Zara: S.Ahmet Pala (AK Parti)
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR: Celalettin Güvenç (AK Parti) 
Akçakale: Abdulhakim Ayhan (AK Parti), Birecik: M.Faruk Pınarbaşı (AK Parti), Bozova: Zeynel Taş (BDP), Ceylanpınar: İsmail Aslan (BDP), Eyyübiye: Mehmet Ekinci (AK Parti), Halfeti: (BDP), Haliliye: Fevzi demirkol (AK Parti), Harran: Mehmet Özyavuz (AK Parti), Hilvan: A.Ali Bayık (AK Parti), Karaköprü: Nihat Çiftçi (AK Parti), Siverek: Resul Yılmaz (AK Parti), Suruç: Orhan Şansal (BDP), Viranşehir: İbrahim Gelin (AK Parti)
ŞIRNAK: Serhat Kadırhan (BDP)
Beytüşşebap: Nurettin Ataman (BDP), Cizre: Leyla İmret (BDP), Güçlükonak: Bahattin Aktuğ (AK Parti), İdil: M.Muhdi Aslan (BDP), Silopi: Emine Esmer (BDP), Uludere: Zeynep Üren (BDP)
TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR: Kadir Albayrak (CHP) 
Çerkezköy: Vahap Akay (CHP), Çorlu: Ünal Baysan (CHP), Hayrabolu: Şener Çelikayar (AK Parti), Kapaklı: İrfan Mandalı (CHP), Malkara: Ulaş Yurdakul (CHP), Marmara Ereğlisi: İbrahim Uyan (CHP), Muratlı: Nebi Tepe (CHP), Saray: Nazmi Çoban (CHP), Şarköy: Süleyman Altınok (CHP)
TOKAT: Eyüp Eroğlu (AK Parti)
Almus: H.Hüseyin Arıkan (AK Parti), Artova: Lütfi Yalçın (AK Parti), Başçiftlik: Murat Tuncel (AK Parti), Erbaa: Hüseyin Yıldırım (AK Parti), Niksar: Özdilek Özcan (AK Parti), Pazar: Şerafettin Pervanlar (AK Parti), Reşadiye: Cemil Kılıç (AK Parti), Sulusaray: Halil Demirkol (AK Parti), Turhal: Yılmaz Bekler (AK Parti), Yeşilyurt: Kazım Misafir (AK Parti), Zile: Lütfi Vidinel (AK Parti)
TRABZON BÜYÜKŞEHİR: O.F. Gümrükçoğlu (AK Parti)
Akçaabat: Şefik Türkmen (AK Parti), Araklı: Recep Çebi (AK Parti), Arsin: Erdem Şen (AK Parti), Beşikdüzü: Orhan Bıçakçıoğlu (AK Parti), Çarşıbaşı: Coşkun Yılmaz (AK Parti), Çaykara: Hanefi Tok (AK Parti), Dernekpazarı: Mehmet Aşık (AK Parti), Düzköy: Salih Bakal (AK Parti), Hayrat: Mehmet Nuhoğlu (AK Parti), Köprübaşı: Mustafa Sancak (MHP), Maçka: Koray Koçhan (AK Parti), Of: S.Salih Sarıalioğlu (AK Parti), Ortahisar: A. Metin Genç (AK Parti), Sürmene: Rahmi Üstün (AK Parti), Şalpazarı: Refik Kurukız (MHP), Tonya: Osman Beşel (AK Parti), Vakfıkebir: Muhammet Balta (AK Parti), Yomra: İbrahim Sağıroğlu (AK Parti)
TUNCELİ: Mehmet Ali Bul (BDP)
Çemişgezek: Ahmet Şadan Ersoy (CHP), Hozat:, Mazgirt: (BDP), Nazımiye: Cafer Kırmızıçiçek (CHP), Ovacık:, Pertek Recai Vural (AK Parti), Pülümür
UŞAK: Nurullah Cahan (AK Parti)
Banaz: Zafer Arpacı (AK Parti), Eşme: Hacı Mustafa Çetin (AK Parti), Karahallı: Ali Topçu (AK Parti), Sivaslı: Nihat Sazlıgöl (CHP), Ulubey: Ali Rıza Ada (CHP)
VAN: Bekir Kaya (BDP)
Bahçesaray: Mehmet Garip Aykut (BDP), Başkale: İhsan Güler (BDP), Çaldıran: Faruk Demir (BDP) Çatak: Celalettin Bartu?(BDP), Edremit: İbrahim Koç (AK Parti), Erciş: Diba Keskin (BDP), Gevaş: Sinan Hakan (AK Parti), Gürpınar: Hayrullah Tanış (AK?Parti),?İpekyolu: Abdulmenaf Keyifli (AK?Parti), Muradiye: Mehmet Ali Tunç (BDP), Özalp: Handan Bağcı (BDP), Saray: (BDP), Tuşba: Fevzi Özgökçe (AK Parti)
YALOVA: Yakup Bilgin Koçal (AK Parti)
Altınova: Metin Oral (AK Parti), Armutlu: Mehmet Birkan (AK Parti), Çınarcık: Avni Kurt (CHP), Çiftlikköy: Ali Murat Silpagar (AK Parti), Termal: İsmail Atik (AK Parti)
YOZGAT: Kazım Arslan (AK Parti)
Akdağmadeni: Suphi Daştan (AK Parti), Ahmet Koçak (AK Parti), Aydıncık: Ahmet Koçak (AK Parti), Boğazlıyan: Hamdi Erdal (AK Parti),Çandır: Mustafa Ertan Örgün (AK Parti) Çayıralan: Yasin Şahiner (AK Parti), Çekerek: Bedrettin Bozkurt (AK Parti), Kadışehri: Davut Karadavut (AK Parti), Saraykent: Ahmet Öçal (AK Parti), Sarıkaya: Ömer Açıkel (MHP), Sorgun: Ahmet Şimşek (AK Parti), Şefaatli: Zeki Bozkurt (AK Parti), Yenifakılı: Yalçın Karadavut (AK Parti), Yerköy: Mehmet Ağaoğlu (AK Parti)
ZONGULDAK: Muharrem Akdemir (CHP)
Alaplı: Nevzat Çimenoğlu (AK Parti), Çaycuma: Bülent Kantarcı (CHP), Devrek: Mustafa Semerci (AK Parti), Gökçebey: Vedat Öztürk (AK Parti), Kdz. Ereğli: Hüseyin Uysal (AK Parti), Kilimli: Ali Aslankılıç (CHP), Kozlu: Ertan Şahin (AK Parti)

 

İstanbul'un ilçelerinde son durum 

Saat 07:57 itibariyle İstanbul'da açılan sandıkların sayısı % 98'i aştı. İl genelinde sandıkların tamamı neredeyse açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı en yakın rakibi Mustafa Sarıgül'e 10 puan fark atan mevcut belediye başkanı Kadir Topbaş oldu. İlçelerdeki sonuçlar da netleşti; kentin 26 ilçesinde kazanan AK Parti olurken, CHP Beşiktaş ve Kadıköy'de aldığı yüzde 70'in üzerinde oyla dikkat çekti.


ADALAR


CHP % 50,2


AK Parti % 42,2


ARNAVUTKÖY


AK Parti % 51,7


MHP % 22,2


ATAŞEHİR


CHP % 49,9


AK Parti 41,7


AVCILAR


CHP % 44,5


AK PARTİ % 40,8


BAĞCILAR


AK Parti % 59,2


CHP % 20,6


BAHÇELİEVLER


AK Parti % 48,2


CHP % 35,6


BAKIRKÖY


CHP 68,7


AK Parti 21,9


BAŞAKŞEHİR


AK Parti %50,3


CHP 34,0


BAYRAMPAŞA


AK Parti % 50,4


CHP 39,3


BEŞİKTAŞ


CHP % 76,1


AK Parti 16,6


BEYKOZ


AK Parti % 44,8


CHP 32,8


BEYLİKDÜZÜ


CHP % 50,8


AK Parti % 39,6


BEYOĞLU


AK Parti % 48,0


CHP % 35,0


BÜYÜKÇEKMECE


CHP % 47,5


AK Parti % 45,3


ÇATALCA


CHP % 44,6


AK Parti % 35,5


ÇEKMEKÖY


AK Parti % 48,6


CHP % 38,0


ESENLER


AK Parti % 62,7


CHP % 15,1


ESENYURT


AK Parti % 47,1


CHP % 34,7


EYÜP


AK Parti % 46,7


CHP % 40,0


FATİH


AK Parti % 48,7


CHP % 31,6


GAZİOSMANPAŞA


AK Parti % 51,3


CHP % 25,1


GÜNGÖREN


AK Parti % 50,2


CHP 30,9


KADIKÖY


CHP % 72,4


AK Parti % 20,6


KAĞITHANE


AK Parti % 50,9


CHP % 30,0


KARTAL


CHP % 44,7


AK Parti % 42,8


KÜÇÜKÇEKMECE


AK Parti % 42,1


CHP % 39,7


MALTEPE


CHP % 49,5


AK Parti % 38.3


PENDİK


AK Parti % 53,2


CHP % 29,70


SANCAKTEPE


AK Parti % 49,1


CHP % 35,0


SARIYER


CHP % 51,2


AK Parti % 39,3


SİLİVRİ


CHP % 48, 8


AK Parti % 43,6


SULTANBEYLİ


AK Parti % 62,0


CHP % 141


SULTANGAZİ


AK Parti % 58,5


CHP % 23,0


ŞİLE


AK Parti % 41,3


CHP % 37,00


ŞİŞLİ


CHP % 61,6


AK Parti % 27,5


TUZLA


AK Parti % 48,2


CHP % 39,4


ÜMRANİYE


AK Parti % 49,6


CHP % 30,0


ÜSKÜDAR


AK Parti % 45,7


CHP % 43,1


ZEYTİNBURNU


AK Parti % 49,2


CHP % 29,0

 

Kaynak: Türkiye

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber