Öğretmen Diyarı

2014 Memur Alımlarının Azalması Hangi Meslekleri Etkileyecek!

Geçtiğimiz hafta Maliye Bakanı Mehmet Şimşek`in 2014 yılında yapılacak memur alımlarında ki azalmaya dair açıklaması birçok kamu sektöründe şok etkisi yarattı. 2014 Bütçe planlamaları çerçevesinde memur alım sayısını büyük ölçüde azaltmayı hedefleyen Hükümet başta KPSS temel atamaları olmak üzere kurum atamalarında da belirgin bir azalmaya gidecek.


 

Yapılacak bu azalmayla KPSS merkezi atamalarında alınacak kadrolarda hayli düşüş gözükecek. Bu düşüş 2014 KPSS sınav sonuçlarına göre yapılacak yerleştirmeleri de kapsayacak. Sağlıktan MEB alımlarına kadar birçok kitleyi ilgilendiren memur alımlarında düşüş yaşanması muhtemel olarak görünen en belirgin sektör öğretmen ve hemşire alımlarında olacağa benziyor.

 


 

Bakan yaptığı açıklamayla Hakim-Savcı, Emniyet, TSK, Doktor, Öğretim Üyeleri mensuplarının planlanan düşüşün dışında olduğunu belirtti. Bu planlamada dışta kalan kurumlar haricinde öğretmen ve hemşirelik alımları da büyük ölçüde geçmiş yıllara oranla azalacak.

Memur alımlarının azalacak olması KPSS ile alım yapan Bakanlıklara bağlı kurum ve kuruluşlarda bariz şekilde kendini gösterecek. 2014 Yılında Hakim-Savcı, Emniyet, TSK, Doktor, Öğretim Üyeleri mensuplarının dışında toplam 40 bin alım yapılacak. 2013 yılında bu rakam 130 bin dolaylarındaydı.

 


 

Yani KPSS 2014 atamalarında yapılacak bu düşüş atanana kadroların baraj puanlarını hayli yükseltecek. Örneğin bir hemşire 60 puanla atanabildiği bir kadroya 2014 yılında 70 puanın üstünde atanabilecek. Memur alımında yaşanacak olan bu düşüş atama baraj puanlarını tavana yansıtarak puanların yükselmesi anlamına geliyor.

 


 

Bu durumda ise Polislik alımlarında ve TSK personeli alımlarında düşüş yaşanmayacak. Hükümet bu kurumlara ek olarak Doktor, Hakim-Savcı, Öğretim Üyesi mensupları ile engelli atamalarında azalmaya gitmeyecek. Bu meslek gruplarının yapacağı alımlar kendi teşkilat yapıları içerisinde o kuruma bağlı olacak. Bu sayede de örneğin polis alımlarının ne kadar olacağı Devlet Planlaması ile değil İçişleri Bakanlığının insiyatifiyle olacak. Bu açıdan baktığımızda 5-6 kurum alacağı personel sayısını kendi belirleme yetkisine devam edecek.

 


 


 

Haber; Çağatay KaYA


 

SınavAktüel.Com Özel Haber 
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol