Öğretmen Diyarı

2010 KPSS\'de 130 çuval belge yıllarca saklanmış

2010 yılındaki KPSS sorularını çalan paralel yapı bu kumpasın ortaya çıkmaması için her yöntemi kullandı. Dönemin Ankara Başsavcı Vekili Ş.S. dosyayı "Birleştirme yapacağım" diyerek Yalvaç savcısının elinden aldı. 2,5 yıl hiçbir işlem yapılmadı. ÖSYM matbaasına baskın yapılarak el konulan 130 çuval içindeki binlerce sayfa evrakın içerisine Yalvaç savcısının hazırladığı dosya saklandı.


SORULARIN HAM HALİ SAKLANDI


Türkiye genelinden gelen 161 ihbarın hiç biri dikkate alınmadı. Gözaltına alınan şüphelilerin bilgisayarlarından soruların ham hali de çıktı. Şüpheliler ifadelerinde soruları önceden aldıklarını itiraf ettiler. 2010 yılındaki KPSS sorularını çalarak kendi yandaşlarına dağıtan paralel çetenin bu kumpası nasıl yaptığının detayları son operasyonla ortaya çıktı. 32 kişinin tutuklandığı operasyonda ele geçirilen evraklar binlerce masum insanın hakkının nasıl yendiğini de gözler önüne seriyor. İşte paralel yapının adım adım KPSS kumpası.


BASKINI JANDARMAYA YAPTIRDI


Dönemin Yalvaç savcısı gelen bir ihbar üzerine çalışma başlattı. Polise güvenmeyerek soruşturmayı jandarmaya verdi. Yapılan çalışmalarda KPSS sorularının öğretmen adayı Baki S.'ye verildiği tespit edildi. Yalvaç Savcısının bu soruşturmasından haberdar olan paralel yapı hemen devreye Ankara Başsavcılığını soktu.


BİRLEŞTİRECEĞİZ HEMEN GÖNDERİN


Konuyu paralel yapının adamı olan Başsavcı Vekili Ş.S. devraldı. Yalvaç Başsavcılığı'na bir yazı göndererek, "Sorular Ankara'dan çalınmıştır. Re'sen soruşturma başlatıyoruz. Birleştirme yapmak için dosyayı bize gönderin" denildi. Dosya 22 Haziran 2011'de Ankara'ya alındı. Ancak Başsavcı Vekili Ş.S. 2,5 yıl boyunca dosyayla ilgili hiçbir işlem yapmadı. Gözaltına alınan şüphelilerin bilgisayarlarından soruların ham hali de çıktı. İfadelerinde ise soruları önceden aldıklarını itiraf ettiler.


130 çuval belgeye el konuldu


Soruşturmanın yürütüldüğü imajını vermek için ÖSYM'ye çalışan bir matbaaya baskın düzenlendi. Baskında 130 çuval belgeye el konuldu. Paralel operasyon burada devreye konuldu. Yalvaç savcısının elindeki belgeler binlerce sayfanın içerisine saklandı. Dosya burada kaybedildi. Soru kitapçıkları ve optik cevap formları da Ankara Başsavcılığı'nın onayıyla ÖSYM tarafından imha edildi.

\"Akşam\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol