Öğretmen Diyarı

2010 KPSS iptal olmazsa AİHM'e kadar gideceğim'

Avukat Yeşilyurt, Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümünün iptal edilmemesi üzerine, bu bölümdeki sınav soru ve cevaplarının yüzlerce adaya servis edildiğini savunarak, sınavın bu kısımlarının da iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Ankara 1. İdare Mahkemesi'nin davayı reddetmesi üzerine, Yeşilyurt kararı temyiz etti. Temyiz istemini görüşen Danıştay 12. Dairesi, İdare Mahkemesi'nin kararını bozdu.

Daire'nin kararında, 2010'da yapılan KPSS hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu ve Yükseköğretim Denetleme Kurulu tarafından başlatılan soruşturma ve incelemelerin sonuçları araştırılarak bir karar verilmesi gerekirken, eksik araştırmaya dayanılarak 2010 KPSS'nin Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin iptali istemine ilişkin kısımları yönünden davanın reddedilmesinde isabet bulunmadığı bildirildi.

ÖSYM Başkanlığının, Danıştay 12. Dairesi'nin kararının düzeltilmesi istemi de reddedildi.

Davayla ilgili AA muhabirine bilgi veren Avukat Cemal Yeşilyurt, İdare Mahkemesi'nin, Danıştay'ın bozma kararının ardından yeniden bir karar vereceğini söyledi.

Tarih bölümü mezunu kızı Burcu Yeşilyurt'un 2010'daki KPSS'ye girdiğini ve başarılı olamadığı için atanamadığını belirten Yeşilyurt, "Bu davayı ilk açan benim. Çok mağdur olduk. Kopya olayı belli bir organizasyon içinde yapılmıştır. Bu saatten sonra bunun telafisi mümkün değil ama sonuna kadar bunun takipçisi olacağım. Kaybedersem de Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, her yere başvuracağım. Benim kızım onur belgesiyle mezun oldu. Mesela yabancı dil mezunu olan bir öğrenci matematik bölümünde bütün soruları yapmış. Bunlarla ilgili bir sürü soruşturma var. Bu, cemaat tarafından yıllardır kullanıldı" diye konuştu.

2010'da yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) soruların sınavdan önce dışarıya sızdırıldığı iddiaları üzerine, ÖSYM Yürütme Kurulu, Eğitim Bilimleri Sınavı'nın iptaline karar vermişti. 

Anadolu Ajansı
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim