Öğretmen Diyarı

2 öğrencinin baldıran otundan öldüğü kesinleşti

Okulun bahçesi baldıran otundan temizlendi, öğrenci, öğretmen ve velileri Halk Sağlığı uzmanları biliçlendirdi.

 

Pasinler ilçesinde 10 kilometre uzaklıkta bulunan Altınbaşak Köyündeki Şehit İlhami Koçak İlkokulu 2'nci sınıfının 8 yaşındaki öğrencileri Bahar Tohumcu, Nurcan Tarçın ve Merve Koçak, 24 Mart günü teneffüse çıktıklarında baldıran otu yedi. Evlerine gittikten sonra zehirlenme belirtisi görülen kızlardan Bahar Tohumcu hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Nurcan Tarçın ise sevkedildiği Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 4 Nisan günü öldü. Öğrencilerden Merve Koçak ise evde ailesinin ilk anda yoğurt yedirmesi üzerine hayatta kaldı. İki küçük kız yapılan otopsilerin ardından Altınbaşak köyünde gözyaşları arasında toprağa verildi.

 

BALDIRAN OTU YASAKLANDI

 

Bahar Tohumcu ve Nurcan Tarçın'dan alınan kan örnekleri Erzurum Adli Tıp Kurumu'nda incelendi. Yapılan inceleme sonuçlarında Bahar Tohumcu ve Nurcan Tarçın'ın kanında baldıran otunda bulunan zehirli madde coniine çıktı. İki küçük kızın baldıran zehrinden öldüğü otopsi raporuyla da kesinleşti.

 

ÖĞRENCİ VE VELİLER UYARILDI

 

Bunun üzerine öğrenci, öğretmen ve veliler eğitimden geçilirken, okul bahçesindeki otlar temizlendi. Pasinler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Aktaş, "Halk Sağlığı Merkezi ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ortak bir çalışma yaptık. Tüm okullarda öğretmen ve öğrencilere bilgi verildi. Bahçesi geniş olan köy okullarında tenefüs aralarında çocuklara mutlaka öğretmenlerin gözetmenlik yapması kararlaştırıldı. Köylerimizde öğrenci ve veliler okullara toplanarak zehirli otlar konusunda toplantılar yapıldı" dedi.

 

KÖY KAHVELERİNDE FOTOĞRAFI ASILDI

 

Bahar ve Nurcan'ın ölümüne neden olan baldıran otunu fotoğrafladıklarını anımsatan Altınbaşak Köyü Muhtarı Osman Nuri Budak, bu fotoğrafların tüm kahvelere 'zehirlidir' yazısıyla birlikte asıldığını söyledi. Okul bahçesinin baldıran otundan temizlendiğini anlatan Budak, "Halk Sağlığı merkezinden gelip tüm köylüleri 'çocuklarınıza dikkat edin' diyerek uyardılar. Her yerde baldıran otu vardı. Okul bahçesini bu otlardan temizledik. Çocukken, gençken biz de yerdik. Konuşmakta güçlük çeken olurdu ancak ölen olmamıştı" diye konuştu.

 

\"Doğan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim