Öğretmen Diyarı

18 Ankara Üniversitesi öğrencisi için 25 yıl hapis istendi
 Cumhuriyet Savcısı Derda Gökmen'in hazırladığı iddianamede, Şerafettin M, Yusuf K, Cemil A, Bayram İ, İbrahim B, Serap C, Çetin G, Hakan Y, Emre A, Hüseyin K, Alican Ç, Sosun A, Ümmühan Nuran T, Can A, Fırat G, Abdullah Ç, Ramazan Y. ile Merve A. şüpheli, N.A, T.K, Y.A. ile AC. de müşteki olarak yer aldı.
Müştekilerin Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde öğrenci oldukları belirtilen iddianamede, aynı fakültede okumakta olan şüphelilerin bir süreden beri okulda PKK/KCK terör örgütünün propagandasını yaptığı, üniversitenin Cebeci Kampüsünün artık "kendilerine ait olduğunu" söyledikleri kaydedildi.

Bazı öğrencilerin tehdit edildiği, üniversiteye gelişlerine engel olunmaya çalışıldığı ifade edilen iddianamede, yüzleri maskeli olan şüphelilerin, bazı müştekileri darbettiği, üniversite içerisinde PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar attıkları anlatıldı.

Müştekilerin, durumu dekanlığa ilettikleri ancak sonuç alamadıkları belirtilen iddianamede, olaylar nedeniyle üniversiteye gidemeyen öğrencilerin okul değişikliği yapmak için dilekçe vererek şikayetçi oldukları ifade edildi.

Şüphelilerin terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması olan YDG-H içerisinde faaliyet gösterdiği ve örgüte üye olduklarının tespit edildiği bildirilen iddianamede, örgütün faaliyetleri kapsamında işlenen suçlara da katıldıklarının tespit edildiği bilgisine yer verildi.

İddianamede, şüphelilerin katıldıkları eylemler de sıralanarak, "silahlı terör örgütüne üye olmak", "cebir veya tehdit kullanarak eğitim ve öğretime engel olmak" ile "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 12 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

İddianame, mahkemede değerlendirme aşamasında bulunuyor.
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim