Öğretmen Diyarı

11 arkadaşı öldü o son anda...Anlattıkları kahretti !

Cenazeye katılan Olcay Akın ise Soma'da bir maden ocağında vardiya  amiri olarak görev yaptığını, Kınık'a bağlı çevre mahallelerden yaklaşık 2 bin  500 kişinin madenlere çalıştığını söyledi. Akın, "Kınık'ın çevresindeki her  mahalleye acı düştü. Köseler'de 16, Elmadere'de ise 11 cenazemiz var'' diye  konuştu. Çok sayıda kişinin katıldığı cenaze töreninde fenalık geçiren ölen  işçilerin yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti. 

Törenin ardından 11 işçinin cenazesi mahalle mezarlığında toprağa  verildi. 

 

OCAKTA 7 SAAT MAHSUR KALDI

 

Soma'daki maden faciasında ocakta 7 saat mahsur kalan ve  7 saat sonra kurtarma ekipleri tarafından çıkarılan işçi Taner Kılıç, madende hayatını kaybeden 11 işçi arkadaşının Elmadere mahallesinde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Kılıç, burada  gazetecilere yaptığı açıklamada, aynı mahalleden 12 kişinin madende çalıştığını  ve her gün birlikte gidip geldiklerini söyledi. Yaşanan faciada 11 arkadaşının  yaşamını yitirdiğini bildiren Kılıç, çok sayıda maden işçinin gözleri önünde can  verdiğini ifade etti. 

 

TEKER TEKER ÖLDÜKLERİNİ GÖRDÜM

 

"Ocakta çalıştığımız sırada bir patlama oldu, çıkış bölümünde yangın  çıktığını öğrendik. Duman bulunduğumuz galeriye kadar ulaştı. Onlarca işçiyle  birlikte mahsur kaldık" diyen Kılıç, madende 7 saat mahsur kaldığını belirterek  yaşadıklarını şöyle anlattı: 

 

"(Yukarı doğru çıkmayın dumandan etkilenirsiniz, maskelerinizi takın)  uyarısı yapıldı. Biz de gaz maskelerimizi taktık ve kurtarma ceplerinde dumanın  dağılmasını bekledik. Fakat duman yoğunlaştı, 4-5 saat sonra gaz maskeleri  özelliklerini yitirmeye başladı. Çevremde arkadaşlarımın da dahil olduğu onlarca  kişi bilinçlerini kaybetmeye başladı. Arkadaşlarımın teker teker öldüğünü  gördüm." 

 

5 DAKİKA GEÇ KALSALAR ÖLMÜŞTÜM

 

Gücünün kalmadığı, kendini kaybedeceği sırada hava akımının geldiğini  ve dumanın dağıldığını, ardından da kurtarma ekiplerinin galeriye ulaştığını  anlatan Kılıç, "5-10 dakika daha geç kalsalardı bende şimdi hayatta olmayacaktım.  Bulunduğumuz bölgedeki onlarca işçiden sadece 18'i hayatta kalmıştı. Ekipler önce  hayatta olanları tahliye ettiler, ardından da hayatını kaybeden arkadaşlarımızı  çıkardılar" diye konuştu. 

 

Milliyet

 

 

  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol