Öğretmen Diyarı

10 Bin Dolara Çırak Aranıyor

Dünya enerji ekonomisine yön veren IAEE Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, başvuruda bulunan adaylar arasında seçeceği 3 çırağa 6 ay boyunca ustalık edecek.

-Kumbaroğlu’nun eğitim çalışmalarının yanı sıra yurt içi ve dışı geziler, seminerler ve iş görüşmelerine de katılacak çıraklar, bu süre içinde 10 bin dolar ödeme yapacak.
 
 


Dünya enerji ekonomisine yön veren Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, enerji sektöründe kısa sürede uzun yol almak isteyen 3 genci yanına “çırak” olarak alacak. Üniversiteyi bitirdiği halde iş yaşamına hazır olamayan gençlerin sorunlarına da bu yolla dikkati çekmek isteyen Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, “çıraklarını” 6 ay boyunca iş dünyasının tüm incelikleriyle tanıştıracak, yurt içi ve dışı network’lerini geliştirecek, vereceği derslerle de yaşıtlarından bir adım öne çıkmalarını sağlayacak.

Boğaziçi Üniversitesi’nde binlerce genci iş yaşamına hazırlayan Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu,  bir süre önce SOCAR CEO’su Kenan Yavuz’un üniversite mezunu gençlere yönelik eleştirisinden yola çıkarak, ABD, Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde yaygın bir uygulama olan çıraklık programını, enerji sektörüne uyarlamak için çalışma başlattı.

Türk ekonomisinin parlayan yıldızı olarak tanımladığı enerji sektörüne, diğer sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda firmanın da gelecek bulduğu için yöneldiğini, ancak ciddi eğitim sorunu bulunduğunu ifade eden Kumbaroğlu, şunları söyledi:

“1 Eylül 2015 tarihi itibariyle enerji sektöründe faaliyet gösteren 3 genci başta IAEE’nin network’ü olmak üzere sektörün yurt içi ve dışındaki çok sayıda kurum, kuruluşu önde gelen kişileri ile tanıştırıp, kartvizit alışverişi yapmalarını sağlayacağım. 6 ay boyunca gerek Boğaziçi Üniversitesi’nde gerekse diğer üniversite ve kuruluşlar ile yurt dışı programlarındaki toplantılara benim yanımda katılacaklar. Bu toplantıların değerlendirmelerini hep birlikte yapacağız. Proje kapsamında haftada bir iş-ödev planlamalarının gerçekleşeceği toplantılar planlanacak. Hedefim ‘Deneyim Paylaşma Programını’ uluslararası standartlarda sunmak ve bunun yaygınlaşmasını sağlamak. Bu yolla üniversitelerden mezun olan, ancak çaldıkları tüm kapılar yüzlerine kapanan gençler çok ciddi deneyim kazanmış olacak. Mevcutta işleri olanlar ise çok daha büyük iş fırsatlarını yakalayarak sektörün gelişimine öncülük edebilecek.”

Kumbaroğlu, çırakların okul hayatının tam aksine ‘usta’sının yanında iş hayatının inceliklerini öğreneceklerini belirterek, ilk etapta kişi başı 10 bin dolar olarak belirledikleri çıraklık programına başvuruların  ‘iletisim@gurkankumbaroglu.org’ adresine yapılabileceğini bildirdi.

Gürkan Kumbaroğlu, programa enerji sektörünün içinde olan ya da bu sektöre girmeyi planlayan tüm gençlerin başvurabileceğini ifade etti.

 

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim