Öğretmen Diyarı

1 Gün Mazeretsiz İşe Gitmeyen İşten Atılacak

Yargıtay, geçtiğimiz günlerde mazeretsiz işe gelmediğinden dolayı işten çıkarılan bir çalışan hakkındaki kararı onadı. Malatya’da özel bir işletmenin gece vardiyasında sorumlu müdür olarak çalışan bir kişi, mazeret bildirmeyerek iki gece işe gitmedi.


Bunun üzerine işveren tarafından gece vardiyasında sorumlu müdür olarak çalışan kişinin iş akdi feshedildi. İş sözleşmesinin haksız bir nedenle feshedildiğinden dolayı mağdur edildiğini düşünen çalışan ise, işe tekrar iade edilmesinin yanı sıra, işten atıldığından bu yana geçen sürenin ücreti ve diğer haklarının iade edilmesi için işverene dava açtı.


 İlk olarak Malatya 1. İş Mahkemesi, feshin geçersizliğine ve çalışanın işine tekrar dönebileceğine hükmetti ancak davalı tarafın kararı temyize götürmesi sonucu Yargıtay kararı bozdu ve ‘işe gitmemek fesih sebebidir.’ Yönünde karar verdi. Bununla birlikte, Yargıtay yaptığı açıklamada, her devamsızlığın fesih sebebi sayılamayacağını, çalışanın hastalık, aile fertlerinden birinin hastalığı ya da ölümü gibi durumlarda mazeret belirterek işe gitmemesi durumunda işverenin sözleşmeyi feshetmesinin mümkün olmadığı yönünde görüş bildirdi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim