Öğretmen Diyarı

1 Aralık\'tan itibaren kış lastiği zorunlu olacak

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, ticari araçlara 1Aralık-1 Nisan arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirildiğini ifade ederek,sürücülerden son günü beklemedentedbir almalarını istedi.


Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada,sürücülere kış lastiklerini karaborsaya düşmeden almaları uyarısında bulundu.

Kış lastikleriyle yalnızca sürüş güvenliğisağlamakla kalmayıp vatandaşların kendi can güvenliklerini de artıracaklarını belirten Palandöken, geçen yıl yayınlananyönetmelikle yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara 1 Aralık-1 Nisan arasındakış lastiği takma zorunluluğu getirildiğini anımsattı. Palandöken, "(Ticari araç takmalı,özel araç takmasa da olur) gibi bir imaj, trafik güvenliği açısından çok tehlikeli durumlaryaratır" ifadesini kullandı.

Bazı sürücülerin daha ekonomik olacağı düşüncesiyle araçtaki lastiklerin sadeceikisini kış lastiğiyle değiştirdiğine de değinen Palandöken, şunları kaydetti:

"Bu çok yanlış bir uygulama. Dört lastiğin farklı olduğu durumlarda aracın ön ve arkalastikleri arasındaki sürüş özellikleri farklılaşmaktadır. Ani fren yapma, viraj alma gibi manevralarda aracın kontrolü zorlaşır. Onun için araçtaki 4 lastiğin tamamı kış lastiği olmalı. Hatta kışın değiştirilecek yedek lastiğin bile kış lastiği olması zorunludur. Kışın uzun ve yoğun yaşandığı Avusturya, Almanya, Estonya, Finlandiya, Romanya, İtalya, İsveç ve Norveç gibi pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de sürücününve aracın güvenli yolculuk yapabilmesi için aracın kış koşullarına uygun bakımınınyapılması ve kış lastiğinin kullanılması şarttır."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim