Öğretmen Diyarı

Eğitim,bireyden başlayarak,bir ülkenin dünyada varoluş veya olamayış sebeplerinin belki de en başında gelmektedir.Bu konu basite alınacak bir konu değildir.Ama ülkemizde birçok konuda olduğu gibi bu konuda da’'cahil uzmanlar’’heryerdedir.Temeli olmayan,sözün sahibi belli olmayan,laf olsun torba dolsun,beni de biliyor sansınlar ile eğitim konuşulmaz,konuşulamaz.Toplumun acilen,eğitim konusunda uzmanlara kulak vererek bu konuyu önceliğe alması gerekmektedir.

 Yeni bir eğitim-öğretim yılı,değişen müfredatlar,Suriyeli öğrencilerin uyumu için okullara verilmesi v.b. önemli konular ışığında başladı.Biz eğitimciler olarak ,ülkemizin geleceği olan çocuklarımız için en iyisi düşünmeye tartışmaya ve çalışmaya gayret etmekteyiz.Muhakkak ki eksikler vardır,olacaktır.Telafi için çabalayacak bıkmadan çalışacağız.Lakin burada velilerimiz ile ilgili olan iletişim problemi önümüzde çok büyük bir engel teşkil etmektedir.Veli’nin bilinçli oluşu eğitim-öğretimin akışı olduğu gibi değiştirmekte ve öğrencinin temel davranışlarda olsun,derslerinde olsun olumlu yansımalar yapmaktadır.Burada veli-okul ilişkisinin önemine dikkat çekmek istiyorum.

Okula gelen veli ile iletişimimizde dikkat etmemiz gereken sorular ve öğrenmemiz gereken bilgiler vardır.Veliye sorulması gereken sorulardan bazıları;

-Çocuğunuzun evde çalışma ortamı nasıl?

-Ödevlerine yardımcı olabiliyor musunuz?

-Çocuğunuzda olumlu veya olumsuz değişen hareketler nelerdir?

Öğrencimizin okul dışındaki yaşamı aslında gerçek yaşamıdır, bunu unutmamalıyız.Okulda en çok 5 saat geçirmektedir.Geri kalan 19 saatte ailesi,sosyal ortamı,arkadaşları ile birliktedir.Bu ortamını ve yaşamını doğru analiz edersek çocuğa daha faydalı olabiliriz.Veli ile öğrenci hakkında konuşurken çocuğun sadece akademik başarısı hakkında değil sosyal yaşantısını da sorgulamalıyız.Çocuğun gerçek kimliğine ancak böyle ulaşabiliriz. Burada da veli ile iletişim en önemli unsurdur.

Amacımız bir çocuğu değiştirmek veya geliştirmek olsun.O zaman dünya daha güzel olacak.Umudumuzu kaybetmeyelim her şey bizim elimizde.

Hayatın amacının kendini tanımak ve geliştirmek olduğunu unutmayalım…

Sağlıcakla..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim