Öğretmen Diyarı

Whatsapp\'tan Operatörleri Kızdıracak Yenilik

Whatsapp aynı zamanda sms devrini kapatan uygulama olarak tarihe yazıldı. Ancak daha da önemlisi, yapılan sesli görüşmeler kayıt da edilebilecek. Milyonlarca insanın iletişim kurmak için kullandığı Whatsapp bu özelliği ile bomba etkisi yaratacak…

Günümüzde milyonlarca akıllı telefonkullanıcısının en çok kullandığı online mesajlaşma uygulaması Whatsapp‘a sesli görüşme özelliği gleiyor. Daha önemlisi sesli konuşmanın yanında, yapılan sesli görüşmeler kayıt da edilebilecek.

Ortalama 500 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısı olduğu sanılan popüler sohbet uygulaması Whatsapp’a uzun zamandır dillendirilen sesli arama özelliğinin yeni gelecek güncellemeyle birlikte kullanıcılara sunulacağı ortaya çıktı. Böylece kullanıcılar tıpkı Viber’de olduğu gibi Whatsapp hesabı olan herhangi bir kullanıcıya arama yapabilecek.

YENİ GÜNCELLEMESİ İLE GÖRÜŞMELERİ DE KAYDEDECEK

Ancak softsonic isimli sitenin iddiasına göreWhatsapp’a sesli görüşmelerle birlikte gelen asıl bomba özellik ses kayıt fonksiyonu olacak.Whatsapp’tan bir görsel de paylaşan siteye göre uygulama çerçevesinde yapılan ikili görüşmeler dilendiği taktirde telefonlara kaydedilebilecek.

BU ÖZELLİK İLE KULLANICILARIN GİZLİLİĞİ NASIL KORUNACAK

Malesef bu özelliğin her yerde kullanıma geçmesi imkansız gibi gözüküyor. Sebebi isetelefon görüşmelerinin kayıt edilmesi birçok ülkenin hukuk sistemine göre yasadışı. Bu ülkelerin başında Amerika geliyor. Amerikan yasalarına göre bir telefon görüşmesini, görüşmeyi yapan iki tarafında rızası olmadan kaydetmek yasalara aykırı. Birçok ülkede bu işlem yasal olmasına rağmen ciddi problemler barındırıyor çünkü bu ülkelerde telefon görüşmeleri yasal kanıt olarak sunulabiliyor.

Ülkemizde Watsapp‘ın Sesli Konuşma özelliğive Sesli Konuşmaları kayıt etme özelliğine izin verilip verilmeyeceği merak konusu… 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol