Öğretmen Diyarı

Twitter kullanıcılarına kritik güvenlik uyarısı

Twitter'ın kapatılmasının ardından siteye erişim için DNS'yi (alan adı) değiştiren kullanıcılara güvenlik uyarısı yapıldı. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, engellenen siteleri aşmak için akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda gerçekleştirilen DNS değişikliği ve VPN kullanımı ile ilgili uyarılarda bulunarak "Online bankacılık konusunda dikkatli olun" açıklaması yaptı.

 

Sağlam antivirüs şart

 

Değişiklik sonrası kullanıcıların sahte sayfalara yönlendirilme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade eden Akkoyunlu, bu tür bir değişiklik yapanların geçerli bir antivirüs yazılımı kullanması gerektiğini kaydetti. Akkoyunlu, "DNS ayarlarında gerçekleştirilen değişiklikler, güvenlik açığına neden olabiliyor. Özellikle online bankacılık konusunda dikkatli olunmalı. Buradan hesap bilgileri alınan kullanıcılar, parasal açıdan mağdur duruma düşebilir" dedi. Twitter'ın kapanmasının siber suç şebekelerine yeni fırsatlar doğurduğunu dile getiren Akkoyunlu, buradaki amacın kısa yoldan para kazanmak olduğunu ifade etti.

 

Akkoyunlu şunları söyledi:

 

Suçlular iş başında

 

"Siber suçlular virüs, solucan, truva atları, botnetler ve sürekli yenilenen oltalama teknikleriyle bilgisayarlarımıza çeşitli işlevlere sahip zararlı yazılımlar bulaştırıyor. Para edebilecek her tür bilgiye ulaşmaya çalışıyorlar. Bu işi dünyanın herhangi bir tarafında yapabiliyorlar ve izlerini sürmek oldukça zor."

 

Asıl tehdit sitelerde

 

Uluslararası Bilgi Sistemleri Güvenliği Derneği Türkiye Başkanı Batuhan Tosun, DNS ayarlarının değiştirmenin güvenlik tehdidi oluşturmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: "Bu ayarlar değiştirildiğinde Türkiye'de girilmesi yasaklı olan yüzlerce siteye de erişim olanağı sağlanıyor. Asıl tehdit bilinmeyen ve güvenliğinden emin olunmayan sitelerde vardır. Bu noktada insanlar özellikle parasal işlemler yapacağı zamanlarda çok dikkatli davranmalı. Hatta hiç girmemeli."(Murat GÜLDEREN/ İSTANBUL)

 

FATMA EREN

 

\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim