Öğretmen Diyarı

Türksat 4A uydusu bu gece yarısından sonra devreye girecek

 

AYAR NASIL YAPILACAK?

Yeni Türksat 4A uydusunun, 18 Eylül Pazartesi gecesi yeni frekanslarla yayın vermeye başlamasıyla birlikte yayınları çanak antenleri ile alanlar cihazlarını ayarlamak zorunda kalacak. 42 derece doğu yörüngesine ayarlı çanak antenlerin yönü değiştirilmeyecek ancak, uydu alıcısından kanalların tekrar ayarlanması gerekecek. Turksat A.Ş. halen 429 olan televizyon kanalı sayısının 477’nin üzerine çıkacağını açıkladı.

Kullanıcıların ayarlamalı Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyeceği, yüksek çözünürlüklü HD (High-Definition) yayınların ancak uygun cihazlarla mümkün olabileceği belirtildi. Kanalların taratılmasında 11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 Sembol Oranı, FEC 3/4 veya 11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 Sembol Oranı ve FEC 5/6 değerlerinin kanal tarama menüsünden girilerek 'Şebeke Taraması' yapılması gerektiği vurgulandı.

Türksat 4A haberleşme uydusu, 42 derece Doğu yörüngesinde (Türksat 2A ve Türksat 3A uyduları ile birlikte) hizmet verecek.

Türksat uydusu üzerinden bir bölümü HD çözünürlüklü yeni yayınlar da devreye girecek. Türksat A.Ş.'nin web sayfasında kanalların hangi frekanslardan yayınını sürdüreceği liste halinde yayınlandı.

HAYAT TV’NİN YENİ FREKANSI

Uydudan yayın yapan kanallardan biri olan Hayat Televizyonu’nun frekansları da 18 Eylül itibariyle değişecek. İşte, Hayat Televizyonu’nun yeni frekans bilgileri:

Frekans: 12523

Polarizasyon: Dikey (V)

Sembol Oranı: 22500

FEC: 2/3

www.hayattv.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim