Öğretmen Diyarı

Türk internet sağlayıcıları ‘Google DNS kılığına girdiler’

Google, şirketin engellenen DNSsunucularına ,’Türkiye’de kendilerini Google DNS’i gibi tanıtan birçok internet servis sağlayıcısı tarafından sızıldığını‘ duyurdu. 

Google’ın dünya çapında kullanılan 8.8.8.8. ve 8.8.4.4. DNS sunucuları, Türkiye’deki Twitter yasağını aşmak isteyen kullanıcılar arasında da yaygınlaşmıştı. Ancak bu DNS’ler, 22 Mart ‘ta engellenmişti.

 

Google’ın resmi blog sitesinde bu uygulama hakkında 29 Mart’ta yapılan açıklamada, çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı. Şirketin yazılım mühendislerinden Steven Carstensen, ‘Google DNS’lerinin Türkiye’deki birçok hizmet sağlayıcı tarafından engellendiğini‘ ve Türkiye’deki internet servis sağlayıcılarının ‘Google DNS kılığına giren serverlar kurduğunu‘ yazdı.

 

İlk girmek istediğiniz siteden haberleri oluyor

 

Bunun anlamı şu: Engellemeye rağmen Google DNS’leriyle internete bağlanmak istediğinizde, Türkiye’deki internet servisi sağlayıcıları sizi ‘kandırıyor‘. Ve, söz konusu serverların en azından ilk girişte hangi siteye bağlanmak istediğinizden haberi oluyor yani güvenliğiniz ihlal ediliyor.
onedio .com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim