Öğretmen Diyarı

Tüm İnternet Kullanıcıları Bunu Yapıyor!

İş için, iletişim için, eğlence için, bilgi araştırması için ve pek çok nedenle elimizin altında olan internetin güvenli bir ortam...

İş için, iletişim için, eğlence için, bilgi araştırması için ve pek çok nedenle elimizin altında olan internetin güvenli bir ortam olmadığını hepimiz biliyoruz. Peki günümüzde her türlü işimizi internetten yaptığımıza göre ve buna mecbur olduğumuza göre internetin güvenli olması için kendimiz bir şeyler yapabilir miyiz?

İşte size internet kullanımını güvenli konuma getirecek altın kurallar.

Önemli dosyalarınızı güvenlik içine alın mesela internet bankacılığı kullanıyorsanız bu dosyanızın güvenliği için ssl ve set güvenli https protokolünü takip edin
Bilgisayarınızı ilk aldığınız zaman mutlaka herkesin aklına gelemeyecek zor şifre koyun

Sizin için önem arz eden yazışmalarınız ve önemli bilgilerinizi bilgisayarınızda saklıyorsanız mutlaka şifrelemeyi öğrenin ve şifrelemeyi kullanın.
Bilgisayarınızı güncelleyin çünkü güncellenen bilgisayarınız bilgisayar üretici firmanın güvenlik ile sağladığı bazı eksikleri yok ederek bilgisayarınızın daha fazla güvenli olmasını sağlayacaktır.

Lisanslı ve antivirüs programları kullanınAntivirüs yazılımları güvenliği en çok tehdit eden virüslere karşı bilgisayarımızı koruyan yazılımlardır. İmza veri tabanı adı verilen bir liste tutarlar ve bildikleri virüslere karşı bilgisayarınızı korurlar ancak bunun için antivirüs programının en güncel olanını tercih edin.

Elektronik posta güvenliğine dikkat edin: ‘Phishing’ (olta) adı verilen yöntem, kullanıcıları sıklıkla yanıltır. Özellikle bankalardan geliyormuş hissi verilen bu mailler sayesinde bilgi güncellemesi yapmanız istenir. Bilgi güncellemesi yaptığınız ve doğal olarak bilgilerinizi verdiğiniz yer ise genellikle saldırganın kullandığı sunucudur. O nedenle linkte verilen adres ile link üzerine geldiğinizde gözüken adresin birbiri ile aynı olup olmamasına dikkat ediniz.

İnternet bankacılığında adres satırının https:// ile başladığından emin olunmalıdır. Şifre/parola girişi için bir sanal klavye kullanım imkanı varsa mutlaka tercih edilmelidir. Birçok bankanın SMS mesajları ile şifre gönderimini dikkate alarak mutlaka GSM numarası güncel tutulmalıdır.dolandırı Tüm İnternet Kullanıcıları

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim