Öğretmen Diyarı

Tatilde internet tercihi, yemekten önce geliyor

Bulut tabanlı otel, acente yönetim ve online pazarlama ve teknoloji platformu HotelRunner'ın verilerine göre insanların otel tercihlerindeki en büyük kriter ücretsiz internet hizmeti oldu. İnternet bağlantısının ücretsiz kahvaltıdan bile daha öncelikli bir tercih sebebi olduğu belirtiliyor.

 

Para ödemeye karşı

 

Özellikle iş seyahati için konaklayanların yüzde 34'ü kablosuz bağlantı sunmayan tesisleri tercih etmiyor.Türkiye'de de durum benzer. Araştırmaya göre Türkiye'de ücretsiz internet servisi sunmayan bir otelde konaklamayacaklarını söyleyenlerin oranı yüzde 35'e yükseldi. Bu nedenlerle internet hizmeti, hatta WiFi sunmak konaklama tesisi seçerken diğer birçok ihtiyacı geride bırakarak önemli bir kriter haline gelmiş durumda.

 

Hızlı olması gerek

 

İş sadece interneti ücretsiz sağlamakla da bitmiyor; bağlantısının hızı da misafirler için önem taşıyor. Yapılan araştırmada 4 yıldızlı bir otelin sadece interneti yavaş olduğu için kaybettiği rezervasyonların değeri yılda 120 bin doları buluyor.

 

Dönüşüm başladı

 

Nüans Tur Genel Müdürü Güngör Kabak ağırlıklı olarak ücretsiz internet hizmeti veren otellerle çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

"Biz de otellere bu kriteri iletiyoruz. Konaklama sonrası ise yaptığımız rutin anket çalışmasında da in-ternetten ücret alınması

sorun olarak görülüyor. Zaten otellerin büyük çoğunluğu ilk başta internet hizmetini ücretli olarak su-nuyordu. Bu şikayetler yoğunlaşınca ve ciddi derecede müşteri kayıpları oluşunca hızla ücretsiz inter-nete doğru geçiş yapılmaya başlandı."

 

Ortadoğu'da ücretsiz

 

Pronto Tour Satış ve Pazarlama Müdürü Sarp Özkar da, otellerinde ücretsiz internet hizmeti verilmesine önem verdiklerine dikkat çekerek "İnternet çok önemli bir tercih sebebi.

 

Ancak turların yüzde 80'den fazlasının gittiği Avrupa'da otellerdeki internet paralı ve fiyat yüksek. Bu da turisti sıkan bir durum. Fiyatların daha da düşeceği beklenebilir. Ortadoğu, Arap Yarımadası ve Uzakdoğu ülkelerinde ise internet tamamen ücretsiz oluyor" dedi.

 

MURAT GÜLDEREN

 

\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim