Öğretmen Diyarı

SMS’i yaz at, karşı taraf ödesin

GSM sektöründe ödemeli aramadan sonra ödemelikısa mesaj servisi de başlatıldı. Özellikle kontörü ya da arama dakikası biten gençlerin ilgi gösterdiğiödemeli hizmetler, SMS’lere de geldi. VodafoneTürkiye ödemeli SMS hizmetini başlatırken diğer iki opeartör henüz bu hizmeti sunmuyor.


Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan VekiliGökhan Öğüt, hızla gelişen mobil teknolojilerininimkanlarını Türkiye’de kolay ve erişilebilir kılmaya çalıştıklarını belirterek, “Ödemeli SMS servisiniabonelerin kısa mesajla iletişim ihtiyaçlarınıpratikleştirmek üzere birkaç ay içinde hayata geçirdik. Ödemeli SMS’ten faydalanmak için faturalı ya da faturasız herhangi bir Vodafone hattına sahip olmak yeterli oluyor” dedi.


Haberleşmeye kolaylık


Ödemeli SMS servisinin bir işortakları tarafından verildiğini dile getiren Öğüt, şunları anlattı: “4988 kısamesaj numarası üzerinden ödemeli SMS kullanmak mümkün. Ödemeli mesaj göndermek için mesajiçeriğine gönderilecek numara yazılıyor ve boşluk bırakıldıktan sonra mesajın kendisi yazılıyor.


Bu mesajı 4988’e yollamak yeterli oluyor. Mesajın alıcısı olan kişi yine kısa mesajla bilgilendiriliyor. Kabul ederse ücreti karşılığında mesaj kendisine ulaştırılıyor. Servis ücreti kullanım başına 60 kuruş olarak belirlendi. Mayıs ayında hizmete giren ödemeli SMS servisinin tanıtımlarını da yapmaya başladık.”


Bir yılda 175 milyar sms


Gökhan Öğüt, 2012’de Türkiye’de 175 milyar SMS gönderildiğini de aktararak, “2013 birinci çeyrekraporuna göre Vodafone Türkiye aboneleri üç aylık dönemde 17 milyar 490 milyon SMS gönderdi. SMS ve MMS adedine göre, Vodafone’un pazar payı aynı dönemde yüzde 38.8. SMS ile haberleşmeyikolaylaştıran ödemeli hizmetin abonelerimizin ihtiyaç haritasında önemli bir boşluğu dolduracağını umuyoruz” diye konuştu.

 
\"Milliyet\"
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol