Öğretmen Diyarı

Savunma Müsteşarlığı akıllı telefon sahiplerini uyardı

Raporda, akıllı telefonların bilişim saldırganlarının yeni gözdesi haline geldiği belirtildi. Akıllı telefonlar, elektronik marketlerden satın alınan uygulamalar nedeniyle dışarıdan hacker müdahalesine açık hale geliyor.

ANDROID UYARISI
Android platformu birçok telefon üreticisi tarafından kullanıldığından ve uygulamalar açık marketten satıldığından, kullanıcıların telefonlarına bir uygulama üzerinden yüklenen virüs programına karşı önlem alınması, saldırganların buldukları güvenlik açıklarının kapatılması zaman alıyor.

Bu durumda saldırgan kullanıcının telefonuna erişim sağlamasıyla birlikte, her hareketini izleyebiliyor; fotoğraf ve videolarına ulaşabiliyor, sosyal medya hesaplarını ve banka şifrelerini kullanabiliyor.

Raporda, “Android platformuna eklenen her yeni özellik, saldırganlar için açıklık potansiyeli taşıyan bir fırsat olarak görülmektedir. 2016’da Android platformuna karşı gerçekleştirilen siber saldırıların devam edeceği öngörülmektedir” denildi.

‘IPHONE’A JAILBREAK YAPMAYIN’
Raporda, iPhone telefonların Android telefonlara kıyasla daha güvenli olduğu belirtildi. Bunun temel gerekçesi ise iPhone’ların kendine özgü iOS işletim sistemini kullanması ve üreticinin güvenlik açığı oluştuğu anda hızla müdahale edilebilmesi.

Çok sayıda iPhone kullanıcısı ise App Store dışındaki marketlerden ücretsiz uygulama yükleyebilmek için Türkçe’de “telefonu kırma” adı verilen “jailbreak” programları yüklüyor.

Jailbreak yapıldığında ise hem telefonlarının güvenlik sistemleri devre dışı bırakılıyor, hem de App Store’un güvenlik taramasından geçmeyen uygulamalar telefona yüklenebiliyor. Jailbreak yapan kullanıcıların telefonlarına erişim kolaylaşıyor.

‘BULUT’A DİKKAT
Raporda, akıllı telefonlarda veri yedeklemek için kullanılan “bulut” teknolojisinin taşıdığı risklere de işaret edildi. Raporda “Bulut hizmetlerinin 2016’da en gözde saldırı noktalarından biri olacağı değerlendirilmektedir” denildi.

Raporda, “Bu fikir hayata geçirildiği takdirde, bu sistemin herhangi bir siber savaş durumunda ülkenin ilk saldırı noktası olarak hedef alınması ihtimalinin yüksek” uyarısına da yer verildi.

Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim