Öğretmen Diyarı

Kredi kartlarınızda bu şifreyi kullanmayın

  Kredi kartı kullanırken dikkat edilecek hususları açıklayan Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi, kart sahiplerinin kredi kartı alır almaz şifresini değiştirmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Değiştirdiğiniz şifre aritmetik olarak artan veya aynı sayılardan oluşan rakamlar yerine kendinize özel bir numara olmalıdır.

Emniyet tarafından yapılan açıklamada şu uyarılara yer verildi:

-Kart şifrenizi cüzdanınızda veya kart üzerinde herhangi bir yere kesinlikle yazmayınız.

-Kart şifrenizi, üzerindeki kart numarasını kesinlikle kimseye söylemeyiniz ve göstermeyiniz. 

-Alış veriş yaparken kredi kartınızı Pos cihazından farklı bir cihaza okutturup okutturulmadığına dikkat ediniz.

-Hesap kesimi sonrası yaptığınız alışverişleri gösteren hesap cetvelini dikkatlice kontrol ediniz. 

DOĞUM GÜNÜNÜZÜ ŞİFRE YAPMAYIN

Kullanılan her şifrenin özellikle harf, rakam ve simgelerden oluşan karmaşık bir şifre olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğinin dile getirildiği açıklamada, yapılan araştırmalarda en çok kullanılan şifrenin '123456' olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Güvenli kredi kartı kullanılmasıyla ilgili uyarıların da yer aldığı açıklamada, vatandaşlardan, ATM'lerde kart şifresi girerken dikkatli olmaları istendi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ATM'lerde ve pos cihazlarına şifremizi girerken elimizle kapatalım. Eğer kullanıyor isek kredi kartımızın limitini yeniden düzenleyelim. Kullanmıyor isek yurt içi ve yurt dışı sanal alışveriş kullanımına kartımızı sınırlayalım. Kredi, banka kart şifresini doğum tarihi veya tuttuğumuz takımın doğum tarihi yapmaktan kaçınalım.

trthaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol