Öğretmen Diyarı

Kişisel veriyi sanal alemde yayana yargıdan geçit yok

Sevgili kıskançlığı nedeniyle birbirlerinin cep telefon numaralarını yayınlayan ve yayan iki genç kız hakkında açılan dava, şikayetlerini karşılıklı geri almaları nedeniyle düştü. Ancak Cumhuriyet savcısı mahkemenin kararını temyiz ederek; "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve verme" suçunun şikayete bağlı olmadığı gerekçesiyle bozulmasını istedi. Yargıtay, savcının itirazına uygun karar verdi ve kişisel verileri ele geçirme ve yayma suçundan yargılanmalarını istedi.

Burdur Gölhisar'da yaşanan olayda, sevgilisinin kendisini aldattığını düşündüğü D.D'ye ait cep telefonu numarasını, bir sosyal paylaşım sitesinde sahte bir isimle açtığı sayfada, kimliği belirsiz bir göğüs dekoltesi fotoğrafının altında yayınlayan A.Ş. hakkında dava açıldı. A.Ş.'nin kendisine kurduğu tuzağı farkeden D.D. ise kendisini arayanlara numarasının değiştiğini söyleyerek yeni numarası olarak A.Ş.'nin telefon numarasını verdi. Bu aşamadan sonra A.Ş. ve D.D., mağdur ve müşteki sıfatıyla aynı davada yargılanmaya başladı. Gölhisar Asliye Ceza Mahkemesi'nde verileri hukuka aykırı olarak verme ve ele geçirme suçundan yargılanan şüpheliler, bir süre sonra karşılıklı olarak şikayetlerinden vazgeçince dava düştü. 

SAVCIDAN İTİRAZ

Ancak Cumhuriyet savcısı düşme kararı vermesinin kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle temyiz etti. Yargıtay 12. Ceza Dairesi dosyayı inceledi ve savcıyı haklı buldu. Yargıtay kararında şöyle dedi: "Sanıkların üzerlerine atılı verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçunun, soruşturulması ve kovuşturulmasının şikayete bağlı olmadığı gözetilmeden, kovuşturma aşamasında her iki mağdur sanığın şikayetlerinden vazgeçtiklerinden bahisle, yazılı şekilde düşme kararı verilmesi kanuna aykırıdır" dedi.
Dosya yeniden mahkemesine geri gönderildi. 

habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol