Öğretmen Diyarı

İnternetin Pek Havalı Meslekleri

Bazı insanlarla tanışırken kartvizitlerinde yazılı mesleği anlamakta bile güçlük çekiyoruz. Hatta ‘yeni’ mesleklerle tanışıyoruz. Bir de bu meslek sahipleri çoğu zaman kendi unvanlarını İngilizce olarak lanse ediyor. Daha havalı oluyor ama ne iş yaptıklarını anlamıyoruz tabii...

İnternet ile hayatımıza giren birkaç ‘yeni’ meslekten söz etmek istiyorum. Bu mesleklerin sayısını hayal gücünüze göre daha da artırabilirsiniz!

‘Search Engine Optimisation’ tamlamasının kısaltılmışı. Yani arama motoru optimizasyonu. Malumunuz olduğu üzere internette her şeyi arama motorlarından ‘arıyoruz’. Gitmek istediğimiz web adresini bilsek bile yine de arama motoruna yazıyoruz.

Dolayısıyla tersten bakıldığında bize ulaşmak isteyen herkes arama motorlarında kendileri ile ilgili kelimeler yazıldığında sayfanın en üstünde çıkıp arayanların ilgisini çekmek istiyor. İşte bu SEO uzmanları, sizin web adresinizin arama sonuçlarında en üstte çıkarılması konusunda bilgi sahibi olan kişiler.

Doğal olarak bir okulu, bir formasyonu yok. İsmi en karizmatik meslek denilebilir. Söylerken karşınızdakinin aklını başından alabilir. Ancak kanaatime göre belli bazı standart işlemler yapılarak sonuç alınabildiği için formasyon olarak üniversite düzeyinde bir eğitim gerektirmez. En fazla Meslek Lisesi SEO Uzmanlığı bölümü açılabilir. O kadar.

SME (Sosyal Medya Uzmanlığı)

Bilinen bir fıkra vardır. Papağan satın almak isteyen biri mağazadaki yaşlı ve tüyleri dökülmüş papağanın diğerlerinden daha pahalı olduğunu görünce satıcıya sorar: Bu neden diğerlerinden pahalı? Satıcı cevap verir: Valla bizim bildiğimiz ekstra bir özelliği yok ama tüm papağanlar bu papağana ‘üstad’ diyor! Sosyal Medya Uzmanları tam olarak ne iş yapar, kimse bilmiyor. Ancak piyasada hatırı sayılır bir ağırlıkları olduğu kesin.

Görünüşe göre sosyal medya sitelerinde kişileri ve kurumları temsil ediyorlar. Çeşitli metotlarla tanıtım yapıyor, halkla ilişkiler faaliyetinde bulunuyorlar. Bir sosyal medya uzmanı olsanız ve babaanneniz size ‘Ne iş yapıyorsun?’ diye sorsa, kendinizi ifade etmekte bayağı zorlanırsınız ancak şu anda rağbet gören bir meslek olduğu kesin. Bazı derneklerin bu mesleğin eğitimini vermeye başladığını biliyoruz.

Sosyal Medya Uzmanlığı seminerleri düzenlendiğini de biliyoruz. Uzman olmak için bu eğitim faaliyetlerinin birine ‘takılıp’ işin püf noktalarını öğrenmek mümkün. Afilli bir kartvizit bastırıp dağıtmanız da yeterli olur. Sosyal Medya Uzmanlığı karşınızdakini etkilemeye yetmezse, zaten başlı başına enteresan olan ‘PR’ kelimesine dijital eklenerek daha geniş bir kapsamı ifade etmeniz mümkün.

Yani sadece sosyal medyada değil, internetin her alanında kişi ve kurumlar için itibar yönetimi yapıyoruz diye kendinizi lanse edebilirsiniz. Artık PR işinden yeterince para kazanmıyorsanız, bir Twitter hesabıyla Dijital PR işi de yapıyoruz, bünyemizde sosyal medya uzmanları ve SEO uzmanları var diye reklam yapmanız da mümkün. Bu işin de okulu yok. Halkla ilişkiler bölümlerinden mezun olanlar yeni nesil medyaya kulak kabartırlarsa uzman olmaları işten bile değil! İnternet teknolojilerinin önümüze koyduğu meslek gruplarına ait listeyi daha da uzatmak mümkün elbette. İnternetin istihdam imkanlarını araştırarak farklı alanlarda ihtisas yapmak zor değil. Baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojinin bu türden meslek sahiplerini kısa sürede ‘çırak çıkarması’ riskini göze alıyorsanız, bu alanlarda kendinizi yetiştirebilir ve adınızı kartvizitinize ‘uzman’ diye yazdırabilirsiniz.  

Eskilerin kullandığı bir sözü hatırlatmak isterim; ‘Beni ne mühendisler ne doktorlar istedi de...’ diye devam eden o meşhur söz... Sanırım artık ‘Beni ne SEO uzmanları ne network experleri ne SM Yöneticileri istedi de...” diye söylenecek.

Ertuğrul Fındık, Star

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim