Öğretmen Diyarı

İnterneti yasaklatacak 3 yeni madde!
Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği yasa daha kapsamlı bir şekilde geri dönüyor

Ahmet KIVANÇ / HT GAZETE

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ekim ayında iptal ettiği internete erişimle ilgilidüzenlemenin yerine daha kapsamlı yasaklama gerekçeleri içeren yeni bir düzenleme geliyor.

Hazırlanan yeni düzenleme, AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul’un imzasıyla yasateklifi olarak TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklif, AYM’nin iptal ettiği düzenlemede milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesiyle sınırlı olan interneteerişim yasağının kapsamını genişletiyor. Bu üç unsura ilave olarak şu gerekçelerle deinternete erişim yasağı konulabilecek:

-Yaşam hakkı,

-Kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması,

-Genel sağlığın korunması.

HÂKİME SUNULACAK

İptal edilen düzenlemede Telekomünikasyon İletişim Başkanı doğrudan erişim yasağı kararı alabilirken, teklifte hâkim kararının alınması ilk sıraya konuldu. Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise Başbakanlık veya milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması ile ilgili bakanlıkların talep etmesi koşulu getirildi. İlgisine göre İçişleri, Milli Savunma ve Sağlık bakanlıklarının talebiyle TİBBaşkanlığı tarafından ilgili içeriğin çıkarılması ve erişimin engellenmesi kararı verilebilecek.

Karar, TİB tarafından derhal erişim sağlayıcılara ve ilgili içerik ve yer sağlayıcılara bildirilecek. Kararın gereği derhal ve kararın bildirilmesinden itibaren en geç 4 saat içinde yerine getirilecek. Karar 24 saat içinde sulh ceza hâkiminin onayına sunulacak. Eğer hâkim 48 saat içinde karar vermezse kendiliğinden ortadan kalkacak.

500 BİN LİRA PARA CEZASI

Erişim yasağı ve içeriğin kaldırılması kararının gereğini yerine getirmeyen içerik ve yer sağlayıcılara 50 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası verilecek. Ayrıca içeriğin kaldırılmamasından veya engellenmemesinden devlet veya kişiler zarara uğramışsa zararın niteliğine göre TİB Başkanlığı’nın talebi üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirmenin iptaline de karar verilebilecek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim