Öğretmen Diyarı

İnternet bağımlılığının altında ne yatıyor?

Doç. Dr. Tuncer Okay’ın, TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’na sunduğu, ‘İnternet Bağımlılığı’ başlıklı raporunda, ‘internet bağımlılığı’ tanısı konulan kişilerin madde bağımlılığına olan yatkınlığının psikiyatri kliniklerinde başlıca araştırma konusu olduğu kaydedildi.

Ruh bilimci Kimberly Young’un, ‘internet bağımlılığı kriterleri’ne yer verilen raporda, internet bağımlılığının en yaygın türleri arasında coşkun ve mantık dışı oyun tutkusu, sosyal medya aktiviteleri ve internet üzerinden sürekli alışveriş yapma ve kumar tutkusu yer alıyor. Raporda, Young’un “patolojik internet kullanımı” kriterlerini belirlerken, “başka yerde sınıflandırılmamış dürtü kontrol bozuklukları” başlığı altında yer alan ”patolojik kumar oynama” kriterlerini temel aldığı vurulandı.

Erkeklerde daha fazla

Raporda, gerçekte göz teması bile kurmaktan kaçınan eden asosyal kişiliklerin internet ortamında sosyal iletişimlerini maksimum düzeye çıkarttıkları vurgulandı. Bağımlılığın erkeklerde görülme sıklığının kızlardan 3 kat daha fazla olduğunun tespit edildiği vurgulandı.

milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim