Öğretmen Diyarı

Habersiz değiştirilen tarifeler, aboneyi mağdur ediyor

MERVE KANTARCI

 

Fakat sözleşmeyi okumadan atılan imzalar, faturaların dikkatli takip edilmemesi veya tüketiciye haber vermeden yapılan tarife değişikliği yüksek faturalara yol açıyor. Karşılıklı anlaşılmaz durumdan dolayı birçok tüketici mağdur olduğu gibi, aynı zamanda bu faturaları iptal ettirmek de başlı başına sorun haline geliyor. Yetkililer ise sözleşmelerde yer alan maddelere dikkat edilmesini ve tarifelerdeki değişiklikler için hatların yıllık sözleşme bittikten sonra da kontrol edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu durumu yaşayanlardan biri olan Enes P. sabit 68 lira gelmesi gereken internet faturasının her ay artarak gelmesinden bıktığını söylüyor. İstanbul'da oturan Enes P. faturanın ilk başta 68, daha sonra 79 ve son olarak da 87 liraya çıktığını belirtiyor. 12 aylık taahhüt karşılığında anlaşma yaptığını ifade eden tüketici, sorunun bir türlü çözülmediğini, bu durumdan bıktığını ve sonunda hukuk yoluyla çözmeye karar verdiğini aktarıyor.

 

Bazı sözleşmelerde ise tüketiciler iptal etmek istese bile kurumlara göre sözleşmenin son ayına kadar ücret ödemek zorunda kalıyor. Bu durumdan mağdur olan İ.B. ise bir senedir evindeki interneti iptal ettirememekten yakınıyor. Her ay fatura geldiğinde ödedikten sonra parasını geri aldığını ve iptal etmek için her ay başvurduğunu ifade eden İ.B. "Başıma bela oldu. 1 senedir iptal edemedim. Her defasında tamam bitti diyorlar. Eve fatura geliyor. Her şey yine başa dönüyor." şeklinde konuşuyor.

 

Tüketiciler Birliği avukatı Hüseyin Sami Çaprak, haber verilmeden tarife değiştirmenin tarifenin iptaline sebebiyet verdiğine işaret ediyor. Çaprak, "Firmalar genelde bildirimi adi posta yoluyla yapıyor, yani kapıya bırakıp gidiyor ve vatandaşın bilgisi olamayabiliyor. Bilgi verdiğini ispat külfeti firmanındır. Bu sebeple tüketiciler kendilerinden habersiz şekilde tarifelerinin değiştiğini veya ücret artırımı yapıldığını görür ve bu pakete geçmek istemiyor ise TSH heyetine başvurmalı. tarife değişikliğini öğrendiği tarihe kadar olan kısmın indirimini veya direkt firmaya başvurarak cayma tazminatsız sözleşmeden cayma hakkını kullanabilirler." değerlendirmesini yapıyor.

 

\"Zaman\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim