Öğretmen Diyarı

Google Classroom (Google’ın Öğretmen Uygulaması)

Google öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaçlarına hitap eden servisini geliştirerek kullanıcıların hizmetine sundu. Google’ın bu servisinin adı Google Classroom. 2014’ün Mart ayında öğretmen araçlarını tanıtan google bu uygulamasını sınırlı olarak erişime sunmuştu.

Google yetkilileri , Classroom uygulamasının gelişim sürecini şu şekilde özetliyor: “Classroom, öğretmenlerin zamandan tasarruf etmelerine, sınıflarının düzenli kalmasını sağlamalarına ve öğrencilerle iletişimin iyileştirilmesine yardımcı olması için Google Apps Eğitim Sürümüöğretmenleriyle birlikte tasarlanmıştır.”

Uygulamanın sloganı ise “Öğretmeye daha fazla, teknolojiye daha az zaman ayırın

Google’ın bu servisi tanıtmasının ardından Mart ayından bu yana yakşalık olarak 45 ülkeden 100 binden fazla öğretmen bu sisteme kayıt oldu ve sistemi denedi. Yaklaşık bir haftadır bu servis tamamen erişime açıldı.


Google Classroom 42 farklı dilde hizmet sunuyor ve servis içinde öğretmenler sınıfları ile ilgili bilgileri düzenleyebiliyor, öğrenciler ile notlar paylaşabiliyor, dosyalar ve içerikler paylaşabiliyor, öğretmenler öğrencilere ödev ve not verebiliyor. Bu 42 dil seçeneği arasında Türkçe dil desteği de bulunmaktadır. Sistemi kullanmak için üye olmanız , derslerinizi ve öğrencilerinizi sisteme eklemeniz gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra sistemi keşfetmek hiç de zor değil.

Google’ın bu yeni uygulaması tüm eğitim kurumlarına tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Kısacası öğretmen ve öğrencinin ihtiyaç duyacağı her şey servis olarak sağlanıyor.

Google ‘ın eğitim sektöründe uygulamalar geliştirmesinin ardındaki nedenler şunlar olabilir:

1-)  Google’ın ucuz Chromebook cihazları satabileceği yeni ve oldukça geniş bir kullanıcı kitlesi oluşturmak

2-) Dünyanın her yerindeki  eğitim sistemlerine dair veri toplamak ve eğitim  ihtiyacına yönelik yeni ürünler oluşturmak.

Kısacası google’ın bu atılımlarının altında ileride satacağı ürünlere yönelik pazar oluşturma çabası yatıyor.

 

Classroom ‘u kullanabilmek için öncelikle http://www.google.com/edu/apps/ buradaki linki kullanarak Google Apps uygulamasına üye olmanız gerekmektedir. Üyeliğinizi tamamladıktan sonra https://classroom.google.com/ineligible linkini kullanarak Classroom uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.


Kaynak: ogretmenplatformu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim