Öğretmen Diyarı

Facebook’taki 9 Tehlike!

Facebook’ta en çok karşılaşılan;

 

9 temel tuzağı ve bu tuzaklara düştüğünüzde neler olabileceğini sizler için derledik.

 

Güvensizlik: Kullanıcıların duyduğu rahatlık, güven tehlikelere karşı en büyük zayıflığı oluşturuyor. Arkadaşlarımızdan gelen bağlantılara merak edip tıklıyoruz ve şüphe etmiyoruz ama eğer onlar da ele geçirildiyse olan bize oluyor.

 

Cross-Site Request Forgery (CSRF): Siteler arasında gezerken facebook hesabının da bazı sitelere bağlı olduğunu görmüşsünüzdür. Bundan yararlanan ve tarayıcılardaki açıkları kullanan saldırganlar başarılı saldırılar düzenleyebiliyorlar.

 

Sahte kimlik: Politikacılar da dahil olmak üzere binlerce takipçisi olan önemli kişilerin sosyal ağ hesapları çalınıyor. Bu da olmazsa onların adına sahte hesaplar açılıyor ve gerçek kişileri utandıracak yayınlar yapıyor.

 

Kısaltılmış url’ler: Tinyurl gibi bağlantılar özellikle Twitter üzerinde yaygın. Bir video ya da yazı için tıklayıp da trojan ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden iyisi mi siz, tam adresi görmeden tıkladığınız şeye şüpheyle yaklaşmaya devam edin.

 

Gelişmiş tehlikeler: APT olarak kısaltılan Advanced Persisstent Threats yani gelişmiş, ısrarcı tehditler özellikle önemli kişilerin bilgilerini topluyor. Yöneticiler ve devlet adamları hakkında kritik sistemlere giriş için uzun vadede dikkatli bir şekilde yayılıyor.

 

Veri sızıntıları: İş yerinizin iç işlerinin sosyal ağlardaki durum güncellemeleriyle ortaya çıkması riskine hazır mısınız? Ticari sırlarınız bu rahat ortamda dile getirilebilir, projeleriniz sızabilir.

 

Trojan: Bu bağlantıya mutlaka tıkla diye kullanıcıları kandıran trojanlar arasında en tehlikelisi Zeus’tu ve benzerleri halen internette cirit atıyor. Bu yolla büyük ++++++lıklar düzenleniyor.

 

Phishing tehlikesi: Çeşitli şüpheli kaynaklardan gelen e-postalar kullanıcıları Facebook hesabını bu bağlantı üzerinden açtıklarında bütün hesapları ele geçirilebiliyor. Siz siz olun, e-posta bağlantıları üzerinden hesap açmayın.

 

Sosyal ağ kurtları: Bir dönemin büyük belası Koobface başta olmak üzere, Facebook botlarla ve virüs saçan zararlılarla dolup taşmaya devam ediyor. Koobface halen gelmiş geçmiş en büyük botnet olarak kabul görüyor.

 

Kaynak: http://www.webmasterhocam.com/

Anahtar Kelimeler:
Facebook’taki 9 Tehlike!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim