Öğretmen Diyarı

Facebook’ta yapmamanız gereken 5 hata

Facebook’ta yapmamanız gereken 5 hata

Bilgilerinizi kapatın

Bütün bilgilerinizi açık tutmayın. Örneğin; doğum tarihimizi yazmamız güzel çünkü çok tebrik alıyoruz. Ancak bir de işin şu yanından bakın. Kötü amaçlı kişiler bütün bilgilerimize, arkadaş listemize erişirse çoğu zaman her türlü hesabımızda gizli soru olan “annemizin kızlık soyadı, doğum tarihimiz, evcil hayvanımız varsa ismi” gibi bilgilere erişip bizim adımıza işlem yapabilirler.

 

Gönderilere dikkat!

Çok sık bir şeyler yazıyorsanız, hayatınız hakkında birçok ipucu veriyorsanız bütün gönderilerinizi herkese açık yapmayın. Eğer tüm bilgiler açıksa sanal suçlara davetiye çıkarmış olursunuz.

 

Şifreniz kolay olmasın

Birçok kişi internette aynı şifreyi kullanıyor. Siz de böyle yapıyorsanız aman dikkat! Eğer hesaplarınızdan biri ele geçerse, hepsi tehlikede demektir. Şifrenizde mutlaka büyük ve küçük harfler, bunların yanında bir de rakamlar olsun.

 

Bulunduğunuz yeri paylaşmayın

Yemeğe gittiniz, Facebook’ta chek-in yapıyorsunuz ya da yazdığınız gönderilerde otomatik olarak bulunduğunuz ortam çıkıyor. Ya da tatile gittiğinizi yazıyorsunuz açık açık. Kısacası, evde değilsiniz. İşte bu da hırsızlar için bulunmaz nimet!

 

Yabancıların arkadaşlık isteklerini onaylamayın

Hiç tanımadığınız kişilerden gelen arkadaş ekleme taleplerini kabul etmeyin. Ederseniz, bu yabancı şahıs sizin arkadaşlarınızla yaptığınız tüm paylaşımları görecek. Evde olmadığınızı ya da yalnız olduğunuzu, gittiğiniz yerleri… Tüm bilgilere ulaşacak. Bu nedenle siz siz olun, gerçekten tanımadığınız kişileri arkadaş listenize eklemeyin.

 

HABER:  http://benimgibi.com/haberler/is-guc-kariyer-calisma-hayati-calisan-kadin/dijital-yasam/facebookta-yapmamaniz-gereken-5-hata

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol