Öğretmen Diyarı

Facebook Mobil Kullanıcıları Dikkat!

Facebook son günlerde getireceği yenilik ile gündemde. Son yeniliği ile kullanıcılarını şaşkına çeviren Facebook tüm dikkatleri üzerine çekti. Facebook'un yeni uygulaması Facebook mobil kullanıcılarına yönelik. Telefonun üzerinde bulunan mikrofon sayesinde Facebook, kullanıcının dinlediği müzik, izlediği film gibi bir takım sesleri algılayıp sosyal ortamda paylaşmak üzere oluşturulmuş. Facebook kullanıcılarının ilgisini çeken bu yenilik sonradan birtakım şüpheler de uyandırdı. Sürekli açık olan bir uygulama kişinin özel hayatı ile ilgili birçok şeyi paylaşıma açabilir. Facebook mobil ile ilgili ayrıntılı bilgi milliyet.com.tr'de (Facebook mobil kullanıcılarını dinliyor)

 

 

 

 Facebook'un mobil uygulaması artık telefonun mikrofonu üzerinden kullanıcının çevresindeki sesleri dinleyecek ve duyduğu seslere uygun paylaşım önerileri yapacak. Örneğin, kullancı MFÖ'nün "Yalnızlık Ömür Boyu" şarkısını dinliyorsa veya televizyonda Game of Thrones dizisini seyrediyorsa, kullanıcının Facebook sayfasında "şu anda MFÖ'den Yalnızlık Ömür Boyu şarkısını dinliyor," şeklinde bir uyarı belirecek. Veya "şu anda Game of Thrones" dizisini izliyor gibi bir paylaşım yapılabilecek.

 

Ancak bu özellik dünyada büyük tepki topladı çünkü bu aynı zamanda Facebook'un telefonun mikrofonunu açarak 24 saat boyunca kullanıcının tüm hayatını dinlemesi ve hatta kayıt altına alması demekti. 

 

Tüm eleştiri ve itirazlara rağmen Facebook bu özelliğini artık hayat geçirdi. Facebook'un mobil uygulamasında güncellemeler başladı ve artık kullanıcılar, 24 saat onları dinleyen Facebook mobil uygulamasıyla tanıştılar. Bazı kullanıcılar, bu ses kayıtlarının Facebook sunucularında saklanacağını ve Reklam verenlere satılacağını da savunuyorlar. Örneğin, kullanıcı Otomobiller hakkında çok konuşuyorsa, kullanıcının karşısına sürekli otomobil reklamları çıkacak. Acıktığını söyleyen ve arkadaşları ile yemek üzerine sohbet eden kullanıcıların karşısına McDonalds reklamları çıkabilecek.

 

Bakalım, bu yeni özellik dünya çapında bir devrim mi olacak yoksa George Orwell'in 1949 yılında kaleme aldığı, herkesin dinlenip kayıt altında tutulduğu 1984 isimli distopya romanı, 30 sene gecikmeyle gerçek mi olacak?

Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol