Öğretmen Diyarı

Erişime engellenen sitelere nasıl girilir ?


1-Hosts dosyası konfigürasyonu: Öncelikle bilgisayarımızın system klasörlerinde yer alan hosts adında dosyayı bulmamız gerekiyor. Bu dosya C:windowssystem32driversetc dizini içersinde yer alır. Yazdığım yolu 

kopyalayıp, Başlat>çalıştır alanına bunu yapıştırıp enter yapalım. Eğer başka bir işletim sistemi kullanıyorsak arama fonksiyonu ile bu dosyayı bulalım. Uzantısız olan bu dosyayı açmak için birlikte aç ile birlikte notepad kullanabiliriz.


Erişmek istediğimiz sitenin IP Adresini yazığımızda mesela eski dönemlerde yasaklı olan youtube üzerinden örnek verirsek;


74.125.115.91 youtube www.youtube.com satırını ekleyip dosyayı kaydedip , web gezgininde tekrar denediğimizde bu siteye ulaşabiliriz.

\"hosts\"

Peki bu ip adresini nasıl bulacağız ?

Başlat>çalıştır>cmd yani command komutunda;
ping www.youtube.com yazalım. Karşımıza siyah DOS modu ekranı açılacaktır. Burada bu sunucuya test amaçlı 32 byte lık 4 paket gönderiyoruz. Bunların dönüşüm zamanları ve sunucunun ip adresini ekranınızda görebilirsiniz.
nslookup www.youtube.com yazarsak sunucu adlarını ve ip dareslerini görebilirsiniz.
tracert www.youtube.com yazarsanız bilgisayarınızın hangi yollar üzerinde atlayarak sunucuya eriştiğini görebilirsiniz.

\"\"

2-Yeni bir proxy : Eğer sizin IP ‘niz yasaklı ise bu pc nin proxy tercihi değiştirilerek ücretsiz bir proxy üzerinden bağlanmasını sağlamalıyız. Google da “free proxy server ip” arayıp IP numarasını ve port numarasını bir kenara kaydetmemiz gerekiyor. Proxy IP girişi Internet explorer da, Araçlar> Bağlantılar > Yerel Ağ Ayarları içersinde yer alan “Yerel Ağınız için proxy sunucu kullanın” seçeneğini aktif hale getirerek temin ettiğimiz proxy sunucu ve port numarasını ilgili alana kayedetmemiz ve internet expolorer i yeniden başlatmamız ile son buluyor. Proxy sunucunun yogunluğuna göre bağlantı hızınız yavaşlayabilir. Ayrıca güvenlik gerektiren durumlarda proxy bağlantısı kullanılmamalıdır.

3- Open DNS: Erişim izni olmayan siteler için , Open DNS alan adını yani ücretsiz alan adı servisini kullanılabilir. giriş   için ethernet kartı özelliklerin TCP IPv4 içersinde otomatik DNS ayarı al seçeneğine  208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yani open DNS ayarını yazarak da bağlantımızı sağlayabiliriz. Bu ayarlaraBaşlat> Ağ bağlantılarım > Ağ bağlantılarını görüntüle >Yerel Ağ Bağlantısı özelliklerinde İnternet iletişim Kurallar (TCP/IP) üzerinden erişebilirsiniz. Win7 de bu Ağ Paylaşım Merkezi içinde yer almaktadır.

4- Vekil Sunucu Ktunnel: Başka bir seçenek ise ktunnel gibi ara bir sunucu kullanmaktır.wwww.ktunnel.com adresine bağlanıp, istediginiz site adresini ilgili kutucuğa yazıp, sitede surfe başlayabilirsiniz.

 

Kaynak: teknorapor.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim