Öğretmen Diyarı

Dizüstü bilgisayarın pil ömrü nasıl uzatılabilir?

Li-ion piller, aynı elbiselerimiz, eşyalarımız ve bizler gibiyıpranabilmekteler. Bunu engelleyemesekde, yavaşlatmanın bir yolu var.dizüstü bilgisayarınızın pilinin yıpranmasına ve ömrünün azalmasına en çok onu şarj edip boşaltmak katkıda bulunmakta. Bataryanızı şarj edip ve kullanmaktan tamamen vazgeçemeyeceğiniz de bir gerçek. Ama mümkün olduğu kadarıyla az şarj-deşarj yaparak ve onu kullanmadığınız zamanlarda sökerek bilgisayar pilinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

 Dizüstü bilgisayarınızın pilini takmadan onu kullanmanın bazı dezavantajları var. Mesela dışarı çıktığınızda pilinizi dışarda unutmamanız, hatta çıkmadan önce birkaç saat şarj etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında bilgisayarınızın içinde pil yokken onu kullanırken elektriklerin kesilmesi durumunda, bilgisayarınız pil enerjisini kullanamayacağından kapanacaktır.

 

 Daha pratik bir çözüm de bilgisayarınızın bir hafta ya da daha uzun süre şebeke elektriğinden ayırmayacağınızı düşündüğünüz zaman pilinizi çıkartmak olabilir. Pilinizi kullanmadığınız süre içerisinde şarjının bir kısmının kendiliğinden boşalabileceğini de unutmayın. Bu sebepledışarı çıkmadan önce onu mutlaka şarj edin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol