Öğretmen Diyarı

Cep Telefonları Gösteriş Simgesi mi?

Cep Telefonlarını Ne İçin Kullanıyoruz

Akıllı telefon kullanımı artması ile beraber artık herkesin elinde bir akıllı telefon olduğunu görebiliyoruz. Peki firmaların bu kadar model çıkartması ve her biri farklı özelliklere sahip olduğunu idda eden modeller acaba bizlere nasıl hitap ediyor. Bizler telefonları ne amaçla kullanıyoruz.

Dünya genelinde Türkiye'de dahil olmak üzere aslında cep telefonlarını çoğumuz gösteriş amaçlı kullanıyoruz. Çünkü birbirinin kopyası olan bir çok modeli sırf yeni model olduğu için yüksek fiyatlar verip hemen alıveriyoruz

Mysubh.com ekibi olarak bu konu biraz değinmek istedik. ve bu konuda çok basit bir örnek verebiliriz aslında.

Geçtiğimiz aylarda Amazon tarafından çıkartılan akıllı telefon sadece 179$ fiyat ile satışa sunulmuştu. Fakat beklenen  ilgili görmedi ve firma 170milyon dolar gibi bir zarar ettiğini açıklamıştı.

Aslında telefonun bir çok özelliği piyasada 500-600$ satılan telefonlardan bile üstün durumdaydı. Fakat kimse 179$ bir telefonu taşımayı istemedi. Belki ülkemizde tutulmamasının sebebi yedek parça sıkıtısı ve gerekli servis alt yapısının olmaması olabilir fakat ürün dünya genelinde tutulmaması insanların gösteriş için telefon taşıdığının göstergesi olmaktadır.

Geçtiği ay Apple tarafından çıkartılan iPhone 6 modelleride aslında bu örneğe sahip olabilir. Elinde 7-8 ay önce iPhone 5S olan bir kullanıcı hemen yeni model olduğu için taksitlere girerek yeni model bir iphone 6 alıyor.

Acaba eski telefonunun hangi özelliği kendisine yetmiyor yada iphone 6 görünüş bakımından farklı onu cezb edecek ne vardı.

Ne yazık ki bu durum ülkemizde de aynı. İnsanlar GSM operatörlerine hapis olmuş durumdalar. 24 ay vadeli yüksek taksitlerle telefon alıyorlar. Taksit bittiği gibi sanki telefonlar çalışmıyormuş gibi hemen yeni bir model ile değiştirip tekrar 24 ay borca girebiliyorlar.

Aslında bunlar tamamen tüketim çılgını olmuş toplumlar için hazırlanan kampanyalar olmaktadır.

Acaba ülkemizde ilk gün 15bin adet iphone 6'ları alan kullanıcılar hangi özelliği için böyle bir rekabet içine girdiler.

Sadece konuşmak ve profosyonel olmayan resimler çekmek için her sene telefon değiştirmek ülkemizde teknoloji çöplüğü olmasını hızlandırıyor.

Yazan: Burcu PAK | Mysubh.com editörü

Kaynak: Mysubh.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim