Öğretmen Diyarı

Bunu  yaparsanız cebinizde patlayabilir...

Akıllı cep telefonlarında kullanılan ”çakma bataryalar” kazalara davetiye çıkarıyor. Kıs sürede ısınan ve şişen bu bataryaları her an patlayacak bomba gibi yanımızda taşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Alanya'da meydana gelen olay bunun en somut örneği. 1 yıl önce aldığı akıllı telefonun genç kızın yüzünde patlaması cep telefonları ne kadar güvenli olduğu sorusunu bir daha gündeme getirdi. Aslında telefonlar 5-10 yıl öncesine göre daha güvenli. Şu anki teknolojide Nikel temelli bataryalar yerine Lityum-İyon bataryalar kullanılıyor. Bu bataryalar sıcaklığa karşı daha duyarlı. Yani Nikel temelli bataryalara göre daha güvenli diyebiliriz. Meydana gelen patlamaların temelinde ise yan sanayi ürünleri yatıyor. Orijinal olmayan batarya kullanımı kazaları beraberinde getiriyor.

Bataryanın en büyük düşmanlarından biri de sıcaklık. Lityum-İyon bataryalar, yapıları gereği kendi kendilerine ısınıyor. Şarj olurken daha fazla ısınır. Eğer ki telefonunuzda eski teknoloji ürünü olan Nikel temelli batarya bulunuyorsa daha dikkatli olun.

 

Şarj cihazları da güvenlik açısından önemli. Orijinal ürün kullanıyorsanız sorun yok. Aksi durumda istenmeyen durumlar yaşanabilir. Örneğin Temmuz 2013'te bir Çin havayolu firmasında çalışan Ma Ailun isimli uçuş görevlisi, telefonunu şarj ederken elektrikle çarpıldı. Ancak yapılan incelemede, Ailun'un “3. partiler tarafından üretilen sahte bir şarj aleti” kullandığı belirlendi.

 

İşte doğru bilinen yanlışlar

 

Telefonunuz sabaha kadar şarjda kalabilir

 

Cep telefonunuzu gece boyunca şarj edebilirsiniz. Çünkü akıllı cep telefonlarında pilinin şarjı dolduktan sonra, şarj işlemi sonlandırılır ve sadece şehir akımından gelen elektrikle işlemlerini sürdürür. Bu sebeple de pil herhangi bir zarar görmez.

 

Sıfırı tüketmeyin

 

Cep telefonlarını şarj etmeden önce pilin tamamen bitmesini beklemek hata olur. Çünkü akıllı telefonların çoğunda kullanılan Lityum-İyon bataryalar, “pil kritik düzeyde azaldı” (%10-20) uyarısını görmeden önce şarj edilecek şekilde tasarlanmaktadır. Bu tür ürünlerin bataryaları %0'a ulaştıktan sonra şarj edildiklerinde dengesizleşir.

 

24 saat boyunca şarj etmenize gerek yok

 

Bir ürünü ilk aldığınızda 24 saat kadar uzun süreler şarj etmenize gerek yok. Eski bataryalarda bile bu abartılır; en fazla 16 saat “ilk şarj” yeterlidir. Modern bataryalarda ise bu en fazla 6 saattir.

 

Ömer Temür / Türkiye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim