Öğretmen Diyarı

Bu Uygulamayi Asla Indirmeyin!

"Arayan kim" ya da "Arayani göster" konseptli söz konusu mobil uygulamalar, uygulama dükkanlarindan ücretsiz indirilebiliyor...

 

"Arayan kim" ya da "Arayani göster" konseptli söz konusu mobil uygulamalar, uygulama dükkanlarindan ücretsiz indirilebiliyor. Ancak uygulamalar yüklenildigi akilli cep telefonundan rehberi bir anlamda "çaliyor." 

Program kurulum sirasinda önceden tanimli olarak kullaniciya sormadan telefon rehberini mobil ag ya da yerel internet üzerinden yurtdisindaki kendi sunucusuna aktariyor. 

Genel olarak "Numara Paylasim Kulübü" olarak adlandirilan bu uygulamanin rehberini almasini istemeyen kullanicinin, programi indirdikten sonra ivedi olarak cihazin her türlü internet baglantisini kesip, ayarlar menüsüne girerek önceden isaretli olan kutucugun içerisini bosaltmasi gerekiyor. 

"Numara Paylasim Kulübü"
 açiklamasinda ise "Bu, daha da iyi bir arayan-görme deneyimi için kullanicilar tarafindan paylasilan dünyanin en büyük telefon numarasi agidir. Uygulama ayarlarini degistirerek kulübe istediginiz an katilabilir ya da ayrilabilirsiniz. Eger ayrilmak isterseniz paylastiginiz baglantilarin tümü kulüpten otomatik olarak silinir. Ancak ayrildiginizda paylasilan milyonlarca numaraya erisemezsiniz" açiklamasina yer veriliyor. 

Yazilim sunucuya aktarirken kisi hangi isimle kayit ediyorsa o isimle gönderiyor. Dolayisiyla birini rehberine kötü bir isimle kaydeden kisinin listesi, sunucuya aktarildiktan sonra baska makinelerde de ayni kötü isimle görülebiliyor. 

Yazilimin bir baska özelligi ise herhangi bir cep numarasi çevrildiginde o numaranin sahibinin ismi ekranda görülebiliyor. Mobil abone, GSM operatöründen numarasinin gizli kalmasini istese bile bu tür uygulamalar dolayisiyla kimligi belirlenebiliyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol