Öğretmen Diyarı

Bir zamanlar sanal alem

 

İnsanoğlunun internet mecrasındaki serüveni Nasreddin Hoca’nın fıkrası gibi. Hoca bir gün eşşeüe binmek istemiş. Hayvanın boyu epey yüksekmiş. Hoca bir türlü üstüne sıçrayamamış. Yanındakiler duyacak şekilde sesini yükseltip, söylenmiş:

-Ah gençlik ah! Gençliğimizde böyle miydik? Sonra sesini alçaltarak kendi kendine

mırıldanmış:

  • Ben senin gençliğini de iyi bilirim Nasreddin
 

2000′li yılların başı sosyal medya kavramının forum ve chat uygulamalarından ibaret olduğu bir dönemdi. Henüz facebook ve twitter gibi dünya genelinde büyük sosyal ağlar yoktu. O yıllarda internet denince aklımıza mynet’te okey oynamak,

msnde arkadaşlarla sohbet etmek ve forum sitelerinde takılmak geliyordu. Tabi internete karşı mesafeli duran sadece haber okumak ve maillerine bakmak için de girenler vardı sanal aleme. Halen de böyle bir cürûh var diye tahmin ediyorum iyi ki varsınız Şimdilerin twitter, sosyal medya fenomenleri internette o dönemin bıçkın delikanlılarına hocanın fıkrasındaki gibi sesleniyor: “Biz sizin gençliğinizi de biliriz.”

O dönemler karanlıktı. Şimdiki gibi herkes sosyal ağlarda kendi adıyla, sanıyla, fotoğrafıyla paylaşım yapmazdı. Forumlarda veya chat ortamında tanışılır msnler alınır orada kişisel bilgiler paylaşılırdı. Yani iki kişinin birbirini tanıma hadisesi biraz çetrefilliydi.”Klavye delikanlıları” diye bir tabir bile vardı sırf bu yüzden. Nickname kullanmak muteberdi bu dönemde. Taki ne zaman insanoğlu web 2.0 ile başlayan sosyal paylaşım serüvenine girişti işte herşey onunla başladı. Bir sonraki yazımızda konunun farklı bir boyutuna değiniriz.

 

bilisimhaberi.com/

Anahtar Kelimeler:
zamanlar sanal alem

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim