Öğretmen Diyarı

Bilim insanları uyardı

Japon hükümetinin finanse ettiği ve Osaka Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından gerçekleştirilen 18 yıllık bir araştırma uzun süre televizyon izlemenin ölümcül olabileceğini ortaya çıkarttı.

Avrupa Kardiyoloji Topluluğu’nun Londra’daki yıllık kongresinde konuşan Japon araştırmacılar, ara vermeksizin saatlerce televizyon izleyen kişilerin akciğer embolisi geçirme riskinin arttığını gördüklerini belirtti.
 
Akciğer embolisi, bacaklarda veya küçük leğen içindeki tıkanmış bir toplardamarda oluşan kan pıhtılarının akciğer atardamar sisteminde takılıp kalmasına ve tıkanıklık oluşturmasına neden oluyor. Her yıl on binlerce kişi akciğer embolilerinin neden olduğu komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybediyor. 
 
40-79 yaş arası 36,007 erkek ve 50,017 kadının dolaşım sistemlerini ve televizyon izleme alışkanlıklarını inceleyen uzmanlar, günde 5 saat ya da daha fazla televizyon izleyen kişilerin vücudunda ölümcül bir kan pıhtısı oluşma olasılığının günde sadece 2.5 saat ya da daha az süreyle izleyenlere kıyasla %50 daha fazla olduğunu gördüklerini söyledi. Araştırmacılar 40-59 yaş grubunda aşırı derece televizyon izlemenin yarattığı emboli riskinin ise çok daha yüksek olduğunu belirtti.
 
Araştırmacılar, “dizi izleme maratonu” yapmak ve 5 saatten uzun süre televizyon karşısında kalmak isteyen kişilerin sanki okyanus ötesi bir uçuştaymışçasına önlem almaları ve ara sıra yürüyüp hareket ederek dolaşım sistemlerini rahatlatmaları gerektiğini belirtti. Uzmanlar ayrıca bu tip televizyon izleme maratonları sırasında sık sık su içilip vücudun susuz kalmadığından da emin olunması gerektiğini söyledi.

Hürriyet

Anahtar Kelimeler:
bilim insanları uyardı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol