Öğretmen Diyarı

Bilgisayarınıza yüklerken bu iki yazılıma dikkat!

Üzerinde dumanı tüten kahve ile yarattığı huzurlu ve sakin imaja kanmayın; bilgisayarların vazgeçilmez bir parçası haline gelen Java yazılımı aynı zamanda dünyadaki güvenlik risklerinin ve saldırıların yarısından sorumlu.


Bir zamanlar, hacker'ların en büyük hedefi Microsoft işletim sistemleriydi. Ancak Java'nın önemi ve kullanım oranı arttıkça hedef de değişti ve Java bir numaralı hedef haline geldi. IBM'in 2014 IBM X-Force Güvenlik Riskleri İlk Çeyrek Raporu'na göre, virüs ve zararlı yazılımların yarısı, doğrudan Java'yı hedef alıyor. Bu da, bilgisayarında güncel Java yazılımı yerine güncellenmemiş eski yazılımı kullananların büyük risk altında olduğunu gösteriyor. Elbette zararlı yazılımlar güncellenmiş Java yazılımı üzerinden de saldırı gerçekleştirebiliyor.


Java aynı anda hem Windows, hem Mac, hem de Linux sistemlerinde çalışabildiği için Java için yazılan zararlı yazılımlar neredeyse dünyadaki tüm bilgisayarlara ulaşabiliyor. Bu da onu mükemmel bir hedef haline getiriyor. Ancak bu kadar büyük risk altındayken geliştiricisi Oracle'ın yeterince güvenlik önlemi alıp almadığı soru işareti olarak karşımızda duruyor.


Java'dan sonra ise saldırıların yüzde 22'sine hedef olan Adobe Reader ikinci sırada yer alıyor. Sırf bu iki yazılımı bilgisayarlarımızdan çıkardığımızda dünyadaki zararlı yazılımların yaklaşık dörtte üçünden kurtuluyoruz. Ancak, söz konusu yazılımlar da internetin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.


Chip Online

 

\"Memurlar.Net\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol