Öğretmen Diyarı

Bilgisayarımda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım

Bilgisayarımda Virüs Mü Var

İnternet Kullanımı her geçen gün hayatımızın bir parçası olma yolunda hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu hızlı ilerleme peşinde kötü niyetli kullanıcılarında hayatımıza dahil olmaya çalışmasını sağlamaktadır. Bilgisayarlarımızın en büyük dertlerinden biri olan virüsler ne yazık ki sürekli olarak kendilerini geliştirmektedir. Yapılan incelemelerde Türkiye'deki bilgisayar kullanıcılarının %65 gibi çok büyük bir oranıvirüslü bilgisayarlar ile sanal alemde dolaşmaktalar.

Peki bilgisayarımda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım ?

Virüsler bir çok şekilde sistemlerinizde kendilerini gizleyebilmekteler. Çoğunluk olarak en çok virüs sıkıntısı çeken işletim sisteminin windows olduğu bilinmektedir. mysubh.com

En etkili yöntemlerden bir tanesi Güncel bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı taratarak bunu anlayabilirsiniz. Fakat kendini geliştiren virüsler bulaştıkları sisteme sonradan virüs programı kullanılmasına izin vermeyebilirler.

Yada Bazı virüsler bulaştıkları sisteme sonradan antivirüs yüklenmesi durumunda kendi bilgilerini antivirüslerin Databaselerinden silerek işlevlerine devam etmektedirler. Bilgisayarınızda aşırı bir yavaşlama hissettiğiniz zaman, sizin kontrolünüz dışında bir uygulama çalıştırılıyorsa, İnternete girdiğiniz de istemediğiniz reklamlar açılıyorsa ve kişisel ayarlarınızda değişikliker olduysa bilgisayarınıza virüs bulaşmış oluyor.

Bilgisayarınızın hızı internete bağlandığında yavaşlıyorsa muhtemelen virüsler bilgisayarınızı Zombi bilgisayar olarak kullanmaktadır. Bu durumda bilgisayarınıza en etkili yöntem Temiz bir format attırmak olacaktır. Çünkü Zombi bilgisayarolması durumunda sizin bilgisayarınız üzerinden başka sistemlere zarar vermektedirler.Eskide virüsleri anlamak için görev yöneticisi bölümüne baktığımızda görebiliyorduk. Artık virüslerde kendini geliştrdiği için sistemde çalıştıklarını görmek normal bir kullanıcının anlayabileceği bir yololmadığı için bu konuda bir açıklama yapmak istemiyoruz.

Peki bu virüslerden nasıl korunabilirim ?

Öncelikle kesinlikle sisteminizde güncel bir virüs programı bulundurmanız gerekmektedir. Bilmediğiniz hiçbir kaynak yada web sitesinden dosya indirmemeniz gerekmektedir. Şunu unutmamanız lazım. Şuan piyasada bulaşan virüslerin % 95'lik kısmı sizin hatalarınızda yani sizin bir yerden dosya indirmeniz sonucu bulaşmaktadır. Yada sistemlerinize taktığınız USB Bellek (Flash Diskler) ile bulaşmaktadır. Dışardan sizin kontrolünüz olmadan bilgisayarınıza bulaşabilecek kötü niyetli yazılımlar dünyada çok az kişinin kullanabildiği yazılımlardır.

Yazan: Taner Şaşmaz / Mysubh Editör

Kaynak: Mysubh.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol