Öğretmen Diyarı

Bilgisayar Güvenliği İçin Temel İpuçları

Bilgisayar güvenliği konusunda hassas ve bu konu hakkında pek fazla bilgi sahibi değilseniz bu yazıyı okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Alacağının çok basit önlemlerle hesaplarınızın ve bilgisayarınızın güvenliğini bir nebze de olsa sağlamış olursunuz. Neden bir nebze; çünkü bu ipuçları sadece temel ve basit yöntemler ile yapılan saldırıları engeller.

Bilgisayar güvenliği konusunda pek hassas olmasanız bile bu ipuçları aklınızın bir ucunda kalsın. Çünkü hesaplarımız bizim için kıymetli.


1) Bilgisayarınızı Koruyun


Anti-Virüs, Internet Tarayıcısı gibi yazılımlarınızı güncelleyin ve güncel tutun. Ayrıca güvenlik duvarı programı kullanın.(Güvenlik duvarları bazı anti-virüslerin içinde tümleşik olarak kuruluyor.)

2) Hassas Bilgileri Paylaşırken Dikkatli Olun


Kredi kartı, nüfus cüzdanı bilgileri gibi önemli hesap bilgilerinizi girerken dikkatli olun. Site destekliyorsa ssl sertifikası kullanın(https). Her siteyle paylaşmayın.

Anlık mesajlaşma yapılabilen(Facebook, Skype vb.) yerlerde kredi kartınızı asla paylaşmayın. Çünkü 3. kişiler tarafından görülebilir.

3) Tıklatmadan Önce Düşünün


Size gönderilen bir mesajda bir link var ve açıklaması yapılmış ya da yapılmamış da olsa karşı tarafa onaylatın daha sonra linke tıklayın.

WEB sitelerindeki reklamlara dikkat edin bazen gerçek linkle karıştırılabiliyor.

4) Kuvvetli Şifreler Kullanın


Şifreleriniz 10 karakterden kısa olmamalı çünkü;ne kadar uzun olursa o kadar güvenlidir. Şifrenizde mutlaka özel karakter kullanın(Nokta, virgül, ünlem vb.).

Şifreler ve PIN numaralarını gizli tutun.

Her yerde aynı şifreyi kullanmayın.

5) Sahte E-Postalara Dikkat Edin


Sosyal mühendislere sizlere çeşitli oyun oynayan , kıvrak dilli insanlardır. Çok inandırıcı dahi olsa tanımadığınız kişiden maillere dikkat edin. Sizden bilgi almaya çalışıyor olabilir.

6) Verilerinizi Hareket Halindeyken Koruyun


Kaybetmeniz veya çalınma ihtimalini hesaba katarak flash belleklerinizi verileri şifreleyin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim