Öğretmen Diyarı

Beyaz yakalılara sanal tuzak

Sanal alışveriş sitelerine pusu kuran dolandırıcılar, beyaz yakalı olarak tabir edilen subay, öğretmen, doktor ve üniversite öğrencilerinin de aralarında bulunduğu 300 kişiyi dolandırdı.

 

SUBAY MAAŞINI KAPTIRDI

 

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri dolandırıcılara, bir subayın maaşını, öğretmenlerin özel ders paralarını, hatta bazı üniversite öğrencilerinin burslarını kaptırdıklarını açıkladı.

 

2 YILDA 500 BİN LİRA

 

Sanal tokatçıların, yaptığı vurgun miktarı 500 bin liraya ulaşırken, emniyet yetkilileri, dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşları uyarıyor. Polis yetkilileri sanal alışverişlerde kişilerle direkt irtibat kurulmaması, sitelerdeki Güvenli Alışveriş Sistemi'nin (GAS) kullanılması gerektiğine vurgu yapıyor.

 

SANAL VURGUN NASIL İŞLİYOR?

 

dolandırıcıların masa başında gerçekleştirdiği vurgun yöntemi şu şekilde işliyor: Dolandırıcı, ilk etapta siteye sahte üye girişi yaparak özellikle cep telefonu ve fotoğraf makinesi gibi satmak istediği ürünün fotoğrafını yayınlıyor. Daha sonra kendisiyle irtibata geçen kişilerle ürünün pazarlığını yapıyor. Anlaşma gerçekleştiğinde, ürünün fiyatının yarısının cep bank aracılığıyla peşin ödenmesini istiyor. Şartları kabul ettiren dolandırıcı, inandırıcılığı sağlamak için kargo takip numarasını karşı tarafa veriyor. Vatandaş, adrese gelen boş kutu veya maket ürünü görünce dolandırıldığını anlıyor.

 

BUGÜN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim